Tag "Римска курија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата го обнови Кардиналскиот совет

Новите членови на Кардиналскиот совет се кардиналот Пиетро Паролин, Вергез Алзага, Фридолин Амбонго Бесунгу, Освалд Грацијас, Шон Патрик О’Мали, Хуан Хозе Омела Омела, Жералд Лакроа, Жан-Клод Холерих и Серхио да

Ватикан Вести

Во тек се духовни вежби за Папата и Римската курија

Во првата недела од Великиот пост, активностите на Светиот Отец се откажани бидејќи Папата и раковидителите на Римската курија овие денови ги посветуваат на приватни, молитвени духовни вежби.

Ватикан Вести

Папата ја повика Римската курија да посвети една недела на духовни вежби

Папата Фрањо ги повика раководителите на Римската курија првата недела од Великиот пост да ја посветат на на духовни вежби

Ватикан Вести

Папата до членовите на Курија: Да бидеме внимателни, демонот секогаш се враќа

Папата Фрањо во својот говор пред Римската курија по повод Божиќното честитање зборуваше за вниманието што треба да се посвети на „пристојните демони“ кои можат да ги заведат оние што

Ватикан Вести

Папата Фрањо именува директор на новата Управа за човечки ресурси

Во понеделник, 5 септември 2022 година, папата Фрањо го именува Луис Хереро Тејадор за директор на новоформираната Управа за човечки ресурси во Ватикан.

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја објави новата Апостолска конституција “Praedicate Evangelium”

Новата Апостолска конституција за Римската курија и нејзиното служење на Црквата и светот е објавена на 19 март, а ќе стапи на сила на 5 јуни гооваа година.

Ватикан Вести

Духовни вежби за Папата и Римската курија

Духовни вежби. Папата: Се молиме за потребите на Црквата и на целото човештво Папата во своето пладневно обраќање за време на молитвата Ангел Господов во недела 6 март 2022 година

Ватикан Вести

Состанок на Кардиналскиот совет

Во понеделник, 21 февруари 2022 година, во присуство на Светиот Отец Фрањо започна нов состанок на Кардиналскиот совет, стои во краткото соопштение на Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Ватикан Вести

Папата до Римската курија: Поуката од Божиќ е понизноста

На традиционалната празнична средба со членовите на Римската Курија, Папата ги повика да дозволат да бидат евангелизирани од Исус кој е роден во сиромаштво, не срамејќи се од својата слабост;

Ватикан Вести

Одржан е состанок на Кардиналскиот совет

Во четврток, 6 мај 2021 година, се одржа состанок на Кардиналскиот совет преку интернет врска поради здравствената состојба, објави Канцеларијата за печат на Светиот Престол.