Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Во Меѓугорје заврши 34. Младифест

Со света Литургија во недела на 30 јули 2023 година рано изутрина заврши 34. Младифест која ја служеше меѓугорскиот парох фра Ѕвонимир Павичиќ на ридот Крижевац во Меѓугорје.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Барајте, пронајдете и прифатете ја скапоцената Божја љубов

Изнесувајќи ја својата вообичаена катехеза за неделното евангелие, папата Фрањо зборуваше за Исусовата парабола за трговецот кој барал скапоцен бисер. „Тој најде скапоцен бисер, отиде, продаде сè што имаше и

Ватикан Вести

Папата ги довери младите на Богородица

По завршувањето на молитвата на Ангел Господов во недела 30 јули 2023 година, Папата ги замоли сите присутни да го следат со нивните молитви на неговото патување во Португалија, кое

Ватикан Вести

Папата апелираше за договор за житото: „Плачот на гладните се воздигнува до небо“

Папата Фрањо повика на молитви за обновување на дистрибуцијата на жито преку Црноморската иницијатива, апелирајќи до властите на Руската Федерација, со цел да се спасат милиони гладни луѓе

Ватикан Вести

Папата: „Бог да ги благослови сите кои се посветени на борбата против трговијата со луѓе!

Папата Фрањо по молитвата Ангел Господов на 30 јули 2023 година, потсети дека денес се одбележуваат два светски дена на ОН: Светскиот ден против трговијата со луѓе и Меѓународниот ден

Ватикан Вести

Папата Фрањо во септември ќе патува за Марсеј

Канцеларијата за печат на Светиот Престол во сабота на 29 јули 2023 година ја објави програмата на Апостолското патување на Папата во францускиот пристанишен град Марсеј, каде што ќе престојува

Ватикан Вести

Светиот Престол и Виетнам ги унапредија билатералните односи

Во заедничкото соопштение во четврток, 27 јули 2023 година, Светиот Престол и Виетнам објавија дека е постигнат конечен договор Светиот Престол да има резидентен Папски претставник во главниот град Ханој.

Вести Македонија

Месечна молитвена накана на епископот Стојанов за месец август 2023

Месечната молитвена накана на епископот Стојанов за месец август 2023 година е посветена на нашите иселеници, а гласи:

Ватикан Вести

Средба на претставници од Римската курија и германската бискупска конференција

Преставници на Римската курија и Германската бискупска конференција се сретнаа на 26 јули 2023 година во Ватикан, се наведува во заедничкото соопштение на Светиот Престол и германските бискупи.

Ватикан Вести

Порака на папата Фрањо до учесниците на Фестивалот за млади во Меѓугорје

Папата Фрањо упати порака до учесниците на 34. Меѓународен фестивал за млади во Меѓугорје, кој се одржува од 26 до 30 јули 2023 година. Ја пренесуваме во целост неговата порака.