Posts From Avtor

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо упати порака до ИФАД: Со нашето фрлање храна може да се нахранат сите гладни“

Папата Фрањо во среда, 14 февруари, испрати порака до учесниците на 47. седница на Управниот совет на Меѓународниот фонд за развој на земјоделството (ИФАД).

Вести Свет

Властите во Никарагва го забранија Крстниот пат и извидниците

Во екот на прогонствата од цивилните структури во Никарагва, тамошниот режим ги укина извидниците и забрани стотици процесии на Крстниот пат

Македонија

Епископот Стојанов повика на молитва за мир во Украина

Неговото Високопреосвештенство, монс. Киро Стојанов, во петок на 23 февруари 2024 година во капелата во седиштето на Македонски Каритас во Скопје, точно напладне (во 12 часот по средноевропско време) ќе

Вести Свет

Малтешкиот ред: Нападите врз цивилите и хуманитарните работници се злосторства против човештвото

За време на Минхенската конференција за безбедност 2024 година, што се одржа од 16 февруари до 18 февруари 2024 година во Минхен, главниот град на Баварија, Суверениот витешки ред на

Ватикан Вести

Ватикан го одбележа празникот на 21 коптски маченици

Пред девет години, 21 египетски христијани-Копти беа егзекутирани од Исламската држава на плажа во Либија. Сега за прв пат нивниот празник го прослави и Католичката црква.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ги прими одговорните на Неокатекуменскиот пат за поранешна Југославија

Бискупот Стојанов во просториите на Ординаријатот на Скопска бискупија и Струмичко-скопска епархија во Скопје, во понеделник 19 февруари 2024 година, ги прими одговорните на Неокатекуменскиот пат за поранешна Југославија, дон

Ватикан Вести

Ангел Господов: Великиот пост е време на молитва и слушање на Божјото Слово

Коментирајќи го евангелскиот дел од првата недела на Великиот пост, пред молитвата Ангел Господов во недела 18 февруари 2024 година, Папата повика да се чуваме од „ѕверовите на душата“, од

Ватикан Вести

Папата Фрањо и Римската курија ги започнаа духовните вежби

Канцеларијата за печат на Светиот Престол објави соопштение во кое се наведува дека духовните вежби на папата Фрањо и Римската курија во Великиот пост ќе траат од 18 до 23

Ватикан Вести

Папата апелира за безбедност на работните места

Во сабота, 17 февруари 2024 година, папата Фрањо испрати телеграма со сочувство до фирентинскиот надбискуп и митрополит Џузепе Бетори, откако во петокот на градилиштето на трговски центар во Фиренца настрадаа

Ватикан Вести

Папата ги прими членовите на Одборот за изградба на базиликата Светото Семејство во Барселона

Во сабота, 17 февруари 2024 година, папата Фрањо ги прими во аудиенција членовите на Одоборот за изградба на базиликата „Свето семејство“ (Sagrada Familia) во Барселона, која ја проектираше каталонскиот архитект,