Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Светски ден на млади: Млади ходочасници од САД се подготвуваат за Лисабон

Соединетите Американски Држави се една од петте најголеми делегации што ќе учествуваат на настанот што ќе започне на 1 август под мотото „А Марија, како стана во тие дни, отиде

Uncategorized Ватикан Вести

Папата Фрањо ја основа фондацијата „Ван Туан“

Во рескриптот објавен во вторник, на 25 јули 2023 година, папата Фрањо ја основа фондацијата „Ван Туан“, која ќе ги замени фондациите „Добриот Самарјанин“ и „Правда и мир“.

Ватикан Вести

Во новиот поткаст папата Фрањо ги слуша и одговара на младите

Во второто издание на емисијата „Popecast“ во продукција на Радио Ватикан – Ватикан њуз, во пресрет на Светскиот ден на младите што ќе се одржи во Лисабон, папата Фрањо ги

Ватикан Вести

Папата Фрањо во аудиенција ја прими премиерката на Република Уганда

Светиот Отец во понеделник, 24 јули 2023 година ја прими во аудиенција премиерката на Република Уганда Робина Набања.

Ватикан Вести

Папата до Кларетинките: Продолжете да сведочите за преобилната Божја љубов

Во понеделник, 24 јули 2023 година, папата Фрањо ги прими во аудиенција Мисионерките Кларетинки по повод нивното 18. Генерално собрание

Ватикан Вести

Папата до ходочасниците на Светскиот ден на млади: „Одете радосно заедно со другите!

Папата Фрањо испрати видео порака до ходочaсниците на Светскиот ден на млади во Лисабон, охрабрувајќи ги на заедничко патување исполнето со радост на средбата со Христос

Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше света Литургија по повод Светскиот ден на баби и дедовци и стари лица

Бискупот Стојанов за време на светата Литургија на патер Марјан Бешлиќ му го честита 50 годишниот монашки јубилеј, посакувајќи му Божји благсолов во новата служба

Ватикан Вести

Папата: Да внимаваме нашите пренаселени градови да не станат „концентрација на осамени луѓе“

Папата Фрањо ја предводеше светата Литургија во базиликата Свети Петар на 3. Светски ден на баби и дедовци и стари лица и ја истакна важноста на меѓугенерациската размена како средство

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Политиката не смее да ги заборави старите луѓе

Папата Фрањо ги повика младите и постарите да формираат меѓугенерациски сојуз, кога Црквата го слави Светскиот ден на баби и дедовци и стари лица и во исто време се подготвува

Ватикан Вести

Папата Фрањо повика на акција за спасување на мигрантите во пустините на Северна Африка

Светиот Отец апелираше до светските лидери итно да им помогнат на мигрантите заробени во пустините на Северна Африка, потсетувајќи на екстремните климатски услови и потребата да се реши глобалното затоплување.