Uncategorized

Врати се на почетна
Uncategorized

Божиќен концерт во Католичката црква во Битола

Католичката парохија „Пресвето Срце Исусово“ – Битола и Здружението на Хрвати во Република Македонија – огранок Битола на 26 декември 2023 година со почеток во 18.00 часот организира Божиќен концерт

Uncategorized

Амбасадорот на Суверениот воен ред на Малта во посета на Радио Марија и Едукативниот центар во Сарај

На 17 ноември 2023 година директорот на Радио Марија отец Гоце Костов во посета го прими амбасадорот на Суверениот воен ред на Малта во Македонија Н.Е. Франческо Саверио Џуисти. По

Uncategorized Вести Македонија

Најава: Трибина за богородичното светилиште Гвадалупе-Мексико

Во недела 12 ноември 2023 година со почеток во 18.00 часот во салата на парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица ќе се одржи трибина за богородичното светилиште Гвадалупе,

Uncategorized Ватикан Вести

Сочувство на Папата за жртвите од пожарот на Хаваите

По повод страшниот пожар на хавајскиот остров Мауи, папата Фрањо испрати телеграма со сочувство до нунцијот во Соединетите Американски Држави, потпишана од државниот секретар кардинал Паролин. Папата ги ветува своите

Uncategorized

Папата се моли за сите погодени од катастрофалните природни катастрофи во Словенија и Грузија

На крајот од редовната Генерална аудиенција, во среда, на 9 август 2023 година, Папата ги вети своите молитви за жртвите од лизгањето на земјиштето во северна Грузија и екстремните поплави

Uncategorized Ватикан Вести

Папата Фрањо ја основа фондацијата „Ван Туан“

Во рескриптот објавен во вторник, на 25 јули 2023 година, папата Фрањо ја основа фондацијата „Ван Туан“, која ќе ги замени фондациите „Добриот Самарјанин“ и „Правда и мир“.

Uncategorized

Папата до младите од Кордоба: На Светскиот ден на младите сите победувате и заедно треба да го подигнете „пехарот на братството“

Папата Фрањо во недела наутро пред молитвата Ангел Господов, се сретна со група млади луѓе од аргентинската надбискупија кои ќе учествуваат на претстојниот Светски ден на младите во Лисабон. Дали

Uncategorized Вести Македонија

Средба на Македонски Каритас со Парохиските Каритаси

Во четврток 13 јуни 2023 година во просториите на парохијата „Раѓање на свети Иван Крстител“ во Струмица се одржа работна средба на Македонски Каритас со Парохиските Каритаси. Средбата ја предводеше

Uncategorized

Mонсињор Сангали е нов потсекретар на Дикастеријата за евангелизација

Покрај потсекретарот на Дикастеријата, папата Фрањо назначи и членови и советници во Одделот на Дикастеријата за евангелизација, кој се занимава со фундаментални прашања на евангелизацијата во светот.

Uncategorized

Честитки од верските водачи за 10. години понтификат на папата Фрањо

Пред десет години, на 13 март 2013 година, Хорхе Марио Бергољо беше избран за Петров наследник. Ги пренесуваме пораките на верските водачи упатени до папата Фрањо по тој повод