Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Месечна молитвена накана на епископот Стојанов за април 2023 година

Месечната молитвена накана на епископот Стојанов за месец април 2023 година е посветена на работниците и работодавците, а гласи:

Вести Македонија

Бискупот Стојанов се сретна со украинската амбасадорка Н.Е. Лариса Дир

Во петок 31 март 2023 година во Резиденцијата на Водно бискупот Стојанов, придружуван од о. д-р Зоран И. Стојанов, директор на Македонски Каритас се сретна со амбасадорката на Украина во

Ватикан Вести

Во наредните денови Папата би можел да биде отпуштен од болницата

Во новиот билтен на директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол, Матео Бруни стои: „Папата Фрањо го помина попладнето посветувајќи се на одмор, молитва и работни обврски“. Медицинскиот тим

Ватикан Вести

Папата Фрањо се заблагодари за близината и молитвите: Трогнат сум од бројните пораки

По првиот ден поминат во болницата Гемели поради респираторна инфекција, папата Фрањо во четврток 30 март 2023 година испрати порака од својот Твитер профил @Pontifex. Во болницата, пред која се

Вести Македонија

Во Рим бискупот Стојанов молеше за мир во Украина

Бискупот Стојанов на гробот на свети Јосафат молеше за единство на христијаните и мир во Украина и светот и исто така го повика свештенството, монаштвото и целиот Божји народ во

Вести Македонија

Бискупот Стојанов повика на молитва за мир во Украина

Бискупот Стојанов во допис до свештенството, монаштвото и целиот Божјиот народ повика во петок 31 март 2023 година да се посвети на молитва за мир во Украина и светот.

Ватикан Вести

Матео Бруни: Клиничката слика на Папата се подобрува

Директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол во четврток 30 март 2023 година извести дека папата Фрањо, кој вчера беше примен во болницата Гемели поради респираторна инфекција, продолжува со

Ватикан Вести

Папата: Верувањето не е идеја, туку средба со Христос која го менува срцето

Во катехезата на Генералната аудиенција во среда 29 март 2023 година, папата Фрањо зборуваше за свети Павле и неговиот занес за евангелието: преобраќањето за христијанинот значи поминување низ истото искуство

Ватикан Вести

Папата Фрањо моли за мигрантите кои загинаа во пожарот во Мексико

Поздравувајќи ги присутните на Генералната аудиенција верниците од шпанско говорно подрачје, Папата ги спомена жртвите од пожарот во мексиканскиот град Сиудад Хуарез што избувна во центарот на Националниот институт за

Ватикан Вести

Папата Фрањо е хоспитализиран поради респираторна инфекција

Папата Фрањо ќе биде хоспитализиран „неколку дена“ откако му e дијагностицирана респираторна инфекција, соопштено е од Ватикан во среда 29 март 2023.