Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Ангел Господов: Светото семејство ни зборува дека е со нас во тешкотиите

На првата недела по Божиќ, Црквата го прославува празникот на Светото Назаретско Семејство. Во пладневната молитва Ангел Господов во недела 31 декември 2023 година, папата Фрањо зборуваше за Јосиф и

Вести Македонија

Во Куманово свечено е прославен празникот Свето Семејство

Во недела 31 декември 2023 година, на празникот Свето Семејство, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монсињор д-р Киро Стојанов служеше света Литургија во капелата „Раѓање на Свети Иван

Вести Македонија

(Видео) Молитвена накана на епископот Стојанов за јануари 2024: За единство на христијаните

Месечната молитвена накана за месец јануари 2024 година на Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монсињор д-р Киро Стојанов се однесува за единство на христијаните. Повикувајќи на молитва вели:

Вести Македонија

Божиќен концерт во Битола

Во организација на Католичката Црква во Битола во соработка со Заедницата на Хрвати во Битола – на празникот Свети Стефан, според грегоријанскиот календар

Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими директорот на Хрватски Каритас фра Томислав Главник

Во петоок 29 декември 2023 година во бискупската резиденција на Водно, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов, кој воедно е и претседател на Македонски Каритас

Ватикан Вести

Зеленски се заблагодари на Папата за поддршката во мировните напори за Украина

Украинскиот претседател, известувајќи за нов телефонски разговор со папата Фрањо, изрази благодарност до Папата за неговите Божиќни честитки до Украина и за неговата поддршка за таканаречената Формула за мир во

Ватикан Вести

(Видео) Папата Фрањо во 2023 година накратко: молитва, патувања, сведоштво

Од последното збогување на почесниот папа Бенедикт XVI до постојаниот повик за мир во светот: завршува една интензивна година во која папата Фрањо непрекинато навестуваше во светот за радоста на

Ватикан Вести

Папата до младите од Тезе: „Охрабрете се да градете поинаков свет“

Во пораката упатена по повод 46. Европска средба на Тезе, папата Фрањо ги поттикна младите да прифатат слушање и да искажат добредојде на оние што се на маргините на општеството.

Ватикан Вести

Папа: Да молиме да престанат војните

На крајот од Генералната аудиенција во среда 27 декември 2023 година, папата Фрањо ги поздрави младите, болните, младенците и старите лица.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Со ѓаволот не се разговара

Да се биде господар на доброто и злото е искушение, тоа е најопасната замка за човечкото срце. Папата Фрањо го истакна ова на Генералната аудиенција на која беше најавена нова