Archive

Врати се на почетна
Вера Проповеди Свет

Проповед на бискупот Киро Стојанов на божиќната полноќна света Литургија

За време на божиќната полноќна света Литургија во Скопската катедрала „Пресвето Срце Исусово„ – Скопје вечерта на 24 декември 2023 година, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро

Ватикан Вести

Ангел Господов: Со Божја добрина, да мислиме на последните и на оние кои се далеку од божиќната радост

Во своето пладневно обраќање, на Бадник, недела 24 декември 2023 година, папата Фрањо се осврна на дел од евангелието според Лука во кое ангелот Гаврил и објаснува на Марија дека

Вести Македонија

Во Штип се одржа Божиќен концерт

Во организација на Заедницата на Хрвати „Либертас“ од Штип и парохијата „Свето Благовештение“ – Штип во католичката црква во Штип во сабота 23 декември 2023 година се одржа Божиќен концерт,

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ги прими посветените лица од градот Скопје

Во рамките на традицоналниот предбожиќен прием во епископската резиденција на Водно, во име на сите посветени лицаод градот Скопје се обрати отец Зоран И. Стојанов, а епископот Стојанов исто така

Вести Македонија

Отец Ѓорги Трајков добитник на признанието „Вељо Манчевски“

На 22 декември 2023 година во Македонската филхармонија се одржа свечен предновогодишен прием за црквите, верските заедници и религиозните групи во Македонија, на која присуствуваше и Скопскиот бискуп и Струмичко

Ватикан Вести

Папата ја посети римската парохија Свети Ѓорѓи

На 21 декември во попладневните часови Светиот Отец ја посети XXVII. префектурата на Римската бискупија со цел да разговара со паросите од јужната област на градот. Средбата се одржа во

Ватикан Вести

Папата до Римската курија: Само оние кои љубат не престануваат да чекорат кон вистината

Во традиционалниот божиќен говор, Папата размислуваше за три збора кои мора да ја сочинуваат суштината на посланието на оние кои работат во служба на универзалната Црква: да слушаат како Марија

Вести Македонија

Предновогодишен прием на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи

Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи 22 декември 2023 година ќе одржи свечен предновогодишен прием за црквите, верските заедници и религиозните групи во Македонската филхармонија со почеток

Вести Македонија

Одржана првата видео катехеза на епископот Стојанов

Во периодот од 4 до 16 декември 2023 година во парохиите на Струмичко  – скопската епархија и Скопска бискупија се одржа првата видео катехеза на Скопскиот бискуп и Струмичко –

Ватикан Вести

Папата: Да молиме за Украина, Израел и Палестина

Папата Фрањо во среда 20 декември 2023 година ја одржа својата катехеза во салата Павле VI повика на молитва за Украина, Израел и Палестина и жртвите во Кина, и Гвинеја