Archive

Врати се на почетна
Вера Духовност

Предлози за Новата година

Седум одлични предлози кои ќе ги замените со вообичаените новогодишни празноверија

Ватикан Вести

Почина почесниот папа Бенедикт XVI: Понизен работник во лозјето Господово

Почесниот папа Бенедикт XVI (95) почина во 9.34 часот во манастирот Mater Ecclesiae во Ватикан, соопшти Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Вести Македонија

Месечни молитвени накани на епископот Стојанов

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. д-р Киро Стојанов на 29 декември 2022 година го повика свештенството, монашките заедници и верниот Божји народ да се приклучи на месечните

Ватикан Вести

Матео Бруни: Почесниот Папа е свесен и буден

Директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол во четврток попладне 29 декември 2022 година извести за клиничката состојба на Бенедикт XVI, кој „синоќа успеа добро да се одмори“. Општата

Ватикан Вести

Папата: Внимавајте Божиќ да не се сведе на секуларна карикатура

Заедно со мислите на свети Фрањо Салешки, на кого денес се сеќаваме, Папата во катехезата на Генералната аудиенција размислуваше и за раѓањето на Исус и за „стилот“ на Бога кој

Ватикан Вести

Здравствената состојба на почесниот Папа е под контрола

На крајот од Генералната аудиенција во среда 28 декември 2022 година папата Фрањо ги повика верниците на „посебна молитва“ за 95-годишниот Бенедикт XVI, кој е многу болен и тивко ја

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ги прими членовите на Катедралниот хор од Скопје

Во вторник 27 декември 2022 година во бискупската резиденција на Водно, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх во посета ги прими членовите на Катердалниот

Ватикан Вести

Папата: Мирот започнува со секој човек, со секое семејство, со секој град

Во видео порака до здружението Менсајерос де ла Паз (Амбасадори на мирот), папата Фрањо повторно охрабри за градење мир, „дури и најмалиот мир“. Основано во 1960-тите, здружението е реалност за

Ватикан Вести

Папата упати порака до учесниците на средбата на млади организирана од Тезе

Папата Фрањо упати писмо до Европската средба на млади од заедницата Тезе, која оваа година се одржува во Росток (Германија) и почнува во среда. Пораката во име на Папата е

Ватикан Вести

Папата телефонски разговараше со млад татко и вдовец

На Боижиќ папата Фрањо разговараше со млад италијански вдовец и татко. Сопругата на Џакомо почина на 22 декември откако роди близнаци во Бриндизи, објави во понеделник 26 декември 2022 година