Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Староста може да биде време на духовна виталност

На Генералната аудиенција во среда 30 март 2022 година, папата Фрањо ја продолжи катехезата за животот и сведочењето на постарите и се осврна на тоа како тие можат да ги

Ватикан Вести

Папата побара молитви за неговата апостолска посета на Малта

На крајот од Генералната аудиенција, Папата ги замоли верниците со молитва да ја придружуваат неговата претстојна апостолска посета на Малта, која ќе се одржи викендов, од 2 до 3 април.

Ватикан Вести

Апел на Папата на Генералната аудиенција за прекин на конфликтот во Украина

На крајот од Генералната аудиенција Папата повторно повика на прекин на конфликтот во Украина, особено поздравувајќи ги децата примени од двете организации формирани по катастрофата во Чернобил и Украинската амбасада

Ватикан Вести

Кардиналот Греч ќе го придружува Папата во Малта

На првото овогодишно патување во странство на папата Фрањо овој викенд на Малта ќе биде придружуван од генералниот секретар на Бискупската синода, кардинал Марио Греч, од островот Гозо, кој Папата

Ватикан Вести

Папата се сретна со претседателот на Полската бискупска конференција

Папата Фрањо во понеделник, 28 март 2022 година, разговараше 45 минути со претседателот на полската бискупска конференција, надбискупот Станислав Гадецки, за рускиот напад врз Украина и бегалците.

Вести Македонија

Во Сарај се одржа медиумска работилница за родители

На 28 март 2022 година во просториите на Едукативниот Центар на Македонски Каритас во с. Сарај (општина Босилово) се одржа работилница за родители на тема „Улогата на медиумите во семејното

Ватикан Вести

Кардиналот Крајевски во Украина го предаде подарокот од Папата

Кардиналот Крајевски во Украина го донесе амбулантното возило, подарок од Папата. Во Лавов, каде што пристигна во неделата, Папскиот милостинар го предаде возилото благословено од папата Фрањо. Ќе биде наменето

Ватикан Вести

Телеграма на Папата по повод смртта на кардиналот Антонио Нагиб

Во телеграмата по повод смртта на кардиналот Антонио Нагиб, Папата ја изрази својата молитвена близина и тага до целата Коптска патријаршиска Црква

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со претставници на канадски домородци

Светиот Отец во понеделник 28 март 2021 година се сретна со две делегации на канадски домородци. Ова е прва од серијата средби што ќе се одржат во наредните денови.

Ватикан Вести

Папата ги поздрави учесниците на Римскиот маратон

Папата Фрањо му честиташе на спортското здружение Атлетика Ватикана за иницијативата за солидарност со сиромашните. Во саботата беше отслужена света Литургија за маратонците, предводена од надбискупот Галагер. Четири „ватикански“ штафети