Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов се сретна со кардинал Леонардо Сандри

На 25 март 2022 година Скопскиот бискуп и Струмичко скопски епарх, монс. Киро Стојанов во Рим во просториите на Конгрегацијата за Источни Цркви се сретна со префектот на Конгрегацијата, Неговата

Ватикан Вести

Папата: Жените можат да бидат протагонисти на промените

Обраќајќи им се на членовите на Италијанскиот женски центар, Папата ја истакна важноста на нивниот придонес, кој може да го промени начинот на управување со светот и со тоа да

Вести Македонија

Бискупот Стојанов во Рим учествува на семинар за Каритас

Скопскиот бисскуп и Струмичко – скопски епарх Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Претседател на Македонски Каритас, во придружба на координаторот Спасе Спасов, на 24 и 25 март 2022 година учествува

Ватикан Вести

Папата Фрањо упати писмо до бискупите во целиот свет

Папата Фрањо испрати писмо до сите католички бискупи во пресрет на осветувањето на Русија и Украина на Безгрешното Срце на Марија, нарекувајќи го „гест на Универзалната црква“ во кој се

Вести Македонија

Бискупот Стојанов посветувањето ќе го изврши од базиликата Свети Петар во Рим во заедништво со папата Фрањо

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов се придружува на повикот на папата Фрањо, на молитвата за посветување на човештвото, посебно Русија и Украина и ги повикува

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Верата на постарите за младите е „катехизам“ на животот

На Генералната аудиенција во среда 23 март 2022 година, папата Фрањо продолжи со размислувањата на темата за староста, предлагајќи го примерот на Мојсеј кој на крајот од своите денови го

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Војната е пораз на човештвото

Папата повторно го сврте вниманието кон војната во Украина на крајот од Генералната аудиенција, повикувајќи ги верниците да му се придружат на него и на бискупи од целиот свет во

Ватикан Вести

Објавени се мотото и логото за Апостолското патување на папата во Јужен Судан

„Се молам сите да бидат едно“, е мотото што ќе го придружува Апостолското патување на папата Фрањо во Јужен Судан од 5 до 7 јули. Објавено е и лого, на

Вести

Порака на Папата до учесниците на форумот за вода

До учесниците на Светскиот форум за вода, собрани во Сенегал, папата Фрањо испрати порака потпишана од државниот секретар кардинал Пиетро Паролин, во која го повтори правото на вода за пиење

Ватикан Вести

Папата и претседателот Зеленски разговараа телефонски

Украинскиот претседател се обрати пред италијанскиот парламент по телефонскиот разговор со папата Фрањо.