Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Деканска посета во Секирник и Петралинци

Во понеделник на 28 март 2022 година во склоп на Синодалниот од, отец д-р Зоран И. Стојанов, парох во Радово и декан на Деканатот Свети Кирил и Методиј и отец

Ватикан Вести

Ангел Господов: Не останувајте фокусирани на грешките

Како постариот син во Евангелието од денешната Литургија и ние нашиот однос со Бога знаеме да го темелиме исклучиво на заповедите, забележа папата Фрањо за време на молитвата Ангел Господов

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Мора да се стави крај на војната пред да биде избришан човекот од историјата

Откако ја измоли молитвата Ангел Господов во недела 27 март 2022 година, Папата уште еднаш апелираше за прекин на војната во Украина. Неопходно е да се отфрли војната, место на

Ватикан Вести

Папата Фрањо ќе подари амбулантно возило на Украина

Само неколку недели по првата посета на Украина, апостолскиот милостинар патува во Лавов за да донирана од Папата амбулантно возило.

Вести Македонија

Деканска посета во Нова Маала

Во недела 27 март 2022 година на Крстопоклона недела, во склоп на Синодалниот од, парохијата Успение на Пресвета Богородица во Нова Маала ја посетија отец д-р Зоран И. Стојанов, парох

Вести Македонија

Молитвена и еколошка средба на Паљурци

Во сабота 26 март 2022 година во рамките на Синодалниот όд 2021-2023 групата по Екологија одржа трета по ред молитвена и еколошка средба која се одржа на светилиштето на „Мајка

Ватикан Вести

Чинот на посветување на Безгрешното Срце на Марија е гест на целосно доверување на децата во неволја

Предводејќи го славењето на Светата Тајна Покајание, кое во базиликата Свети Петар беше проследено со чинот на посветување на целото човештво, посебно на Русија и Украина на Безгрешното Срце Марија,

Вести Македонија

Деканска посета на Сарај и Чанаклија

Во сабота 26 март 2022 година, во склоп на Синодалниот од, парохијата Свети Великомаченик Димитриј – Сарај и филијалата Свети Великомаченик Ѓорги – Чанаклија беа посетени од страна на отец

Ватикан Вести

Во заедништво со папата Фрањо бискупот Стојанов го посвети човештвото на Безгрешното Срце на Марија

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов на 25 март 2022 година од базиликата Свети Петар во Рим, во заедништво со папата Фрањо и бројни кардинал и

Вести Македонија

Прославен патрониот празник на Католичката црква „Свето Благовештение“ во Штип

На 25 март 2022 година, со почеток во 17.00 часот со свечена света Литургија, според Грегоријанскиот календар, беше прославен Паторниот празник „Свето Благовештение“ во парохиската црква во Штип.