Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Папата Фрањо го именува монсињор Иван Штироња за бискуп на Поречко-пулската бискупија

Монс. Иван Штироња, поранешниот бискуп на Котор, е новиот бискуп поречко-пулски.

Ватикан Вести

Папата Фрањо пристигна во Киншаса

Авионот со кој папата Фрањо се упати на Апостолско патување во Африка слета во 14.33 часот во Киншаса, Демократска Република Конго. Во својот вообичаен поздрав до новинарите, за време на

Вести Македонија

На празникот Свети Атанасиј Велики епископот Стојанов служеше света Литургија во Петралници

На празникот свети Атанасиј Велики, 31 јануари 2023 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов служеше света архиерејска Литургија во парохиската црква „Свети Кирил и Методиј“

Ватикан Вести

Папата Фрањо го започна Апостолското патување во ДР Конго и Јужен Судан

Папата Фрањо замина на своето 40. Апостолско патување во странство, поточно во Јужен Судан и Демократска Република Конго.

Ватикан Вести

Во базиликата Света Марија Велика, Папата се помоли за патувањето во Африка

Попладнето на 30 јануари 2023 година, според својот обичај, Папата отиде во Римската базилика Света Марија Велика за да ѝ го довери Апостолското патување во Демократска Република Конго и Јужен

Ватикан Вести

Мисионерот Роберт Френсис Превост е новиот префект на Дикастеријата за епископи

По потекло е од Чикаго, 67 годишниот Августинец од 2015 година е бискуп на Чиклајо во Перу, а од ноември 2020 година е член на Конгрегацијата за бискупи. Папата го

Ватикан Вести

Папата до Малтешкиот ред: Напредувајте во мисијата, останувајќи верни на Христа

На 30 јануари 2023 година, папата Фрањо ги прими членовите на Суверенииот витешки ред на Малта на крајот од нивното Генерално собрание и по изборот на новите членови на високите

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Спортот е во служба на човекот

Говорејќи пред менаџерите и спортистите на Италијанската одбојкарска федерација, кои ги прими во аудиенција, Папата се потпре на фазите од играта на тој спорт за да нагласи дека и во

Ватикан Вести

„Големо чувство на надеж“ пред посетата на Папата на Јужен Судан

Католичкиот мисионер, свештеник и извршен директор на организацијата Солидарност со Јужен Судан, отец Џим Грин, во интервју за Vatican News, ја опишува надежта што се чувствува во земјата пред претстојното

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за Апостолското патување во Африка

Два дена пред патувањето во Демократска Република Конго и Јужен Судан, Папата им се заблагодари на сите кои работат на подготовката на тоа долго посакувано патување и истакна дека таму