Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Најава: Епископот Стојанов на празникот Свети Атанасиј ќе служи во Петралници

На празникот Свети Атанасиј Велики, вторник 31 јануари 2023 година, со почеток во 9.00 часот Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко  – скопски епарх ќе сужи света

Ватикан Вести

Папата жали за настаните во Светата Земја, Нагорно-Карабах и Украина

По молитвата Ангел Господов папата Фрањо потсети на места во светот во кој владеат страдања, насилства и кризи, посебно во Светата Земја, Нагорно Карабах и Украина.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Да ја шириме екологијата на праведност и милосрдие

Во обраќањето за време на молитвата Ангел Господов, папата Фрањо повика да учиме од сиромашните по дух, кои го препознаваат доброто што доаѓа од Бога и го ценат она што

Ватикан Вести

Папата до свештениците: „Не“ за кариеризмот

Папата Фрањо ги охрабри свештениците од надбискупијата во Барселона кои се вклучени во пасторалната грижа за младите да одговорат на Исусовиот повик, почнувајќи од сопственото сиромаштво и кревкост, отфрлајќи го

Вера Проповеди

Исус отиде во домот на Захеј

Размислување за 32 Недела по Педесетница според Евангелието од Лука 19,1-10

Вести Македонија

Месечна молитвена накана на епископот Стојанов за месец февруари 2023 година

Месечната молитвена накана на епископот Стојанов за месец февруари 2023 година е посветена на духовните звања, а гласи:

Ватикан Вести

Папата до членовите на судот на Римската Рота: Верната љубовта не е утопија

По повод отворањето на судската година, папата Фрањо во аудиенција ги прими членовите на судот на Римската Рота, а во својот говор се осврна и на бракот: врската меѓу сопружниците

Ватикан Вести

Папата на Меѓународниот ден на сеќавањето на Холокаустот испрати Твитер порака

На Меѓународниот ден на сеќавањето на Холокаустот папата Фрањо испрати порака на Твитер на 27 јануари 2023 година, повторувајќи ги зборовите кажани во поздравите за време на Генералната аудиенција во

Uncategorized

Бискупот Стојанов се сретна со господин Насер Цури

Бискупот Стојанов во Резиденцијата на Водно во Скопје го прими во посета господин Насер Цури, директор на Спомен куќата Мајка Тереза во Скопје. Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх

Ватикан Вести

Интервју на папата Фрањо за „Асошиетед прес“

Интервју на папата Фрањо за агенцијата Асошиетед прес: од смртта на Бенедикт XVI („Изгубив татко“), за односите со Кина („дијалогот мора да продолжи“), опасноста од идеолошки ризик во германскиот синодален