Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Планетата има ресурси за сите, а сепак гладува

Папата Фрањо упати порака до генералниот директор на ФАО по повод Меѓународниот ден за свеста за губење и фрлање храна, одбележан на 29 септември со резолуција усвоена од Генералното собрание

Ватикан Вести

Папата: Училиштата и универзитетите се место на интеграција за најранливите

Примајќи ги во аудиенција учесниците на конференцијата одржана на тема „Иницијативи во образованието на бегалците и мигрантите“, Папата рече дека се надева на академска понуда составена од патишта и поттици

Ватикан Вести

Папата: Избегнувајте „воена психоза“ во комуникацијата

„Да се зборува со срце – Veritatem facientes in caritate“, е темата на Светскиот ден на социјалните комуникации за 2023 година, која во четврток 29 септември 2022 година ја соопшти

Вера Сведоштва

Свети маченички Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија

Црквата денес ја празнува света Софија, вдовица и маченичка, која во Рим заедно со нејзините ќерќи Вера, Надежда и Љубов претрпеа маченичка смрт.

Вести Македонија

Битола: Прославен празникот на свети Винко Павелски

На празникот свети Винко Павелски, вторник 27 септември 2022 година, во црквата „Пресвето Срце Исусово“ во Битола дон Томаш Бак во присуство на сестрите Усмиленки и верниците од парохијата служеше

Ватикан Вести

Папата Фрањо уште еднаш поттикна на молитва за Украина

На Генералната ауидиенција, по катехезата, Папата повторно ги насочи мислите кон напатената Украина, истакнувајќи дека утрово го слушнал драматичниот извештај на Папскиот милостинар.

Ватикан Вести

Папата Фрањо ќе го посети Бахреин

Папата ќе ги посети Манама и Авали во Бахреин, каде се наоѓа катедралата Пресвета Богородица од Арабија, по повод Форумот за дијалог помеќу Исток и Запад. Тој ќе биде првиот

Ватикан Вести

Папата: Молитвата до Исус е како да разговараш со пријател

Продолжувајќи ја катехезата за расудувањето на Генералната аудиенција, папата Фрањо истакна дека близината со Бога, ако му се обраќаме како на пријател, го победува стравот од искушението дека неговата волја

Ватикан Вести

Паролин: Употребата на нуклеарно оружје е суровост

Говорејќи во ОН на состанокот за одбележување на Меѓународниот ден за целосно укинување на нуклеарните арсенали, државниот секретар на Светиот Престол ја истакна потребата за свет без нуклеарно оружје и

Ватикан Вести

Порака за Светскиот ден на туризмот

Поправеден, поинтегриран и еколошки одржлив туризам како можност за подобро излегување од кризата предизвикана од пандемијата е во центар на предлозите вклучени во пораката на Дикастеријата за целосен човеков развој