Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Унгарскиот амбасадор Клеин го посети Центарот Мајка Тереза во Гевгелија

На 31 јануари 2024 година, унгарскиот амбасадор Н.Е. Андраш Клеин, придружуван од секретарот во амбасадата г-дин Габор Редечи, го посети Центарот за лица со посебни потреби Мајка Тереза – Гевгелија.

Ватикан Вести

Во јули Папата ќе го посети Трст

Драго ни е што папата Фрањо доаѓа во оваа погранична област и што нѐ упатува на иднината“, изјави бискупот на Трст, Енрико Тревизи.

Ватикан Вести

Папата ќе се сретне со Хавиер Милеи во Ватикан: Подготвен сум да започнам дијалог

„Подготвен сум да започнам дијалог со него, да разговарам и да слушам. Како и со сите“, рече Папата.

Вера Сведоштва

Свети Атанасиј Велики

Денес Црквата го празнува свети Атанасиј Велики, еден од најголемите бранители на христијанската вера.

Вести Свет

Патријархот Вартоломеј искажа солидарност со католиците по нападот во Истанбул

Во телефонски разговор со Апостолскиот викар од Истанбул, вселенскиот цариградски патријарх Вартоломеј ја изрази својата близина со католиците во Турција погодени од нападот на црквата Света Марија Драперис во Истанбул.

Ватикан Вести

Папата ги повика италијанските католички новинари да не се усогласуваат со доминантната логика, туку да одат против струјата

Папата Фрањо се сретна со новинарите од двете католички телевизиски и радио мрежи во сопственост на Италијанската бискупска конференција, охрабрувајќи ги да продолжат да комуницираат со срце, одговорност и близина

Ватикан Вести

Папата за војната во Светата Земја: Без две држави, вистинскиот мир е далеку

Интервјуто на папата Фрањо за италијанскиот весник „Ла Стампа“ е објавено на 29 јануари 2024 година, во кое Римскиот бискуп повикува на глобален прекин на огнот, предупредувајќи дека светот е

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со претседателот на Република Гвинеја Бисао

Папата Фрањо го прими во аудиенција претседателот на Република Гвинеја Бисао, г-дин Умар Сисок Ембало. Во билатералниот разговор, тие се осврнаа на придонесот на Католичката црква за општото добро во

Ватикан Вести

Папата: Војните ги уништуваат луѓето и се пораз за човештвото

По молитвата Ангел Господов во недела, 28 јануари 2024 година, папата Фрањо ги осуди страдањата во Мјанмар, Блискиот Исток, Украина и Хаити, а истовремено ги повика сите да одат по

Ватикан Вести

Папата го осуди нападот на Католичката црква во Истанбул

Папата Фрањо во недела на 28 јануари 2024 година го осуди нападот врз Католичката црква во Истанбул. Апостолскиот викар од Истанбул и Апостолски администратор на Цариград, бискупот Масимилијано Палинуро, апелираше