Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Ватикан: Литургиска прослава по повод десетгодишнината од канонизацијата на Иван Павле II

Евхаристиската прослава по повод десетгодишнината од канонизацијата на папата Иван Павле II ќе биде на 27 април 2024 година во 17.00 часот во базиликата Свети Петар, а ќе ја предводи

Ватикан Вести

Папата изрази болка поради нападите во Буркина Фасо, повикувајќи на промоција на вредноста на мирот

Папата Фрањо изрази жалење за луѓето кои ги загубија животите во терористичките напади на црква и џамија во Буркина Фасо и повика на почитување на местата за богослужба и промовирање

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Господ има своја „математика“ различна од нашата

Постојат две мани на кои Папата се фокусираше за време на катехезата на Генералната аудиенција – завист и горделивост. Поради настинката, Папата присуствуваше на аудиенцијата на 28 февруари 2024 година,

Ватикан Вести

Папата: Соработка и служењето во центарот на свештеничката служба

Во планираното обраќање до ѓаконите кои се подготвуваат за свештенство во Римската бискупија, папата Фрањо како клучни аспекти на свештеничката служба ги истакнува верната соработка, служењето на Божјиот народ и

Вести

Преобратениот христијанин казнет поради библиски цитат на такси возило

„Не сакам да правам проблеми, но ништо лошо не сум згрешил“, вели Џалил Машали.

Ватикан Вести

Папата ги откажа аудиенциите за понеделник и вторник

Поради благи симптоми слични на грип, папата Фрањо ги откажа аудиенциите закажани за во понеделникот. Откажана средбата со архиепископот г.г. Стефан

Вести Македонија

Епископот Стојанов во посета на Швајцарија

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монсињор д-р Киро Стојанов по покана на „Црква во неволја“ од 28 февруари до 3 март 2024 година ќе престојува во Швајцарија, каде

Вести Свет

Судот во Алабама пресуди: Замрзнатите ембриони се деца

Пресудата доаѓа по тужбата поднесена од неколку родители чии замрзнати ембриони ненамерно биле уништени во клиника за плодност.

Вести Свет

Свештеник и шест лица со посветен живот киднапирани на Хаити

Шест членови на Дружбата на браќата на Пресветото Срце се киднапирани од вооружена група на 23 февруари 2024 година, а еден свештеник е киднапиран по света Литургија во Порт-о-Пренс. Бискупот

Ватикан Вести

Пред 100 години „Bambino Gesù“ стана „Папска болница“

Болницата „Bambino Gesù“, референтна точка за педијатриска нега за целиот свет, беше донирана на Ватикан пред 100 години, на 20 февруари.