Tag "Бразил"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Богородица од Апарецида нека бдее над целиот бразилски народ

На маргините на Синодата, папата Фрањо на празникот на заштитничката на Бразил, Богородица од Апарецида, упати видео порака до бразилскиот народ

Ватикан Вести

Молитви и солидарност за луѓето погодени од обилните дождови во Бразил

Во саботата, на 9 септември 2023 година, папата Фрањо ја изрази својата близина со жртвите од циклонот што го погоди Бразил последните денови, предизвикувајќи огромни поплави и десетици жртви.

Вести Свет

Бискупите од Еквадор и Бразил со прогонуваната Црква во Никарагва

Бискупите на овие две земји од Латинска Америка ја осудија суровата репресија со која санданистичката влада ја подложува црковната заедница и побараа поправеден демократски систем за земјата.

Ватикан Вести

Папата: Работете не само „за луѓето, туку и со оние на кои им се помага

Примајќи ги претставниците на фондацијата која го продолжува делото на Божјиот слуга Марчело Канди, поддржувајќи ги најслабите во Бразил, Папата потсети на зборовите упатени од неговиот претходник Павле VI до

Ватикан Вести

Сочувство на Папата за жртвите на одроните во Бразил

Во телеграмата потпишана од државниот секретар кардинал Пиетро Паролин, Папата ја изразува својата близина и ги вети своите молитви за жртвите и исчезнатите во обилните дождови што ја погодија планинската

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за единство на христијаните

Жртвите од поплавите во Бразил и единството на христијаните се настаните на кои папата Фрањо стави акцент по завршувањето на неделната молитва Ангел Господов.

Ватикан Вести

Папата ги повика бразилските новинари да градат мостови

Папата Фрањо минатиот викенд испрати порака до виртуелниот собир на медиумски работници во Бразил, во кој ги повика да ја зајакнат надежта, солидарноста и дијалогот во земјата.

Ватикан Вести

Папата ги повика Бразилците да се обединат во борбата против пандемијата

Во пораката по повод акцијата во постот на Бразилската бискупска конференција против потрошувачката и себичноста, објавена на 17 февруари, папата Фрањо го повика бразилскиот народ на единство и соработка во

Вести Свет

Бразилските епископи против неограничена употреба на марихуаната

По предлогот на некои бразилски политичари да се одобри поширока употреба и неограничена употреба на марихуана на целата територијата на Бразил, многу повеќе од медицински цели, Бразилската епископска конференција во

Ватикан Вести

Во Бразил како последица од коронавирусот починале 21 свештеник и двајца епископи

Католичката црква во Бразил како последица од коронавирусот загуби 21 свештеник и двајца епископи, а досега со КОВИД – 19 се заразени 347 свештеници. Исто така има сѐ повеќе  заразени