Archive

Врати се на почетна
Колумни

За празникот на тиквите

Дојде време кога општеството во кое живееме возбудено се подготвува за „празникот“ на Ноќта на вештерките. Меѓутоа, на сите не им е познато што претставува, кое е неговото потекло и

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Наоѓањето решение за војната во Украина е одговорност на сите

Во видео пораката испратена по повод Конференцијата за мировен план одржана во Малта на 28 и 29 октомври, државниот секретар кардинал Паролин повтори дека оружјето не ги решава конфликтите; Светиот

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер разговараше телефонски со иранскиот министер за надворешни работи

Ватиканскиот секретар за односи со држави и меѓународни организации, надбискупот Пол Ричард Галагер, телефонски разговараше со министерот за надворешни работи на Иран за да се избегне понатамошна ескалација на Блискиот

Ватикан Вести

Папата до жените кои ја напуштија мафијата: Ви благодараме на храброста, продолжете да се борите

Папата Фрањо прими група жени кои беа придружувани од дон Луиџи Чиоти, основачот на здружението „Слободна“ (Libera). Светиот Отец ги поттикна да останат цврсти со Исус во моментите на страв

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Сонуваме за Црква која им служи на сите

Во недела, 29 октомври 2023 година, папата Фрањо ја предводеше светата Литургија по повод завршувањето на првото заседание на 16-тото Редовно Генерално Собрание на Епископската Синода во базиликата Свети Петар

Ватикан Вести

Папата Фрањо повика на примирје во Светата Земја

Папата Фрањо во недела, 29 октомври се помоли за крај на насилството во Светата Земја, особено во Газа каде што се одвива хуманитарна катастрофа, како и за ослободување на израелските

Ватикан Вести

Ангел Господов: Да учиме од Божјата љубов

Во недела, 29 октомври 2023 година, папата Фрањо ја молеше молитвата Ангел Господов од прозорецот на својата работна соба во Апостолската палата со верниците и ходочесниците собрани на плоштадот Свети

Ватикан Вести

Папата на завршната седница на Синодата: Светиот Дух е протагонист

На завршната седница на првото заседание на XVI Редовното Генерално Собрание на Синодата за Синодалност, која заврши со света Литургија во недела на 29 октомври во Ватикан, папата Фрањо уште

Вести Македонија

Ходочестие во македонското национално светилиште – Паљурци

Во недела 29 октомври 2023 година во манастирот Мајка Божја Паљурска – Утешителка во Паљурци се одржа национално ходочестие кое го предводеше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, а учество зедоа

Вести Македонија

Струмица: Одржана трибина за богородичното светилиште Лурд во Франција

Во сабота 28 октомври 2023 година во парохиската сала на црквата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица со благослов на епископот Стојанов се одржа втората, од серијата трибини за