Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Програма за посетата на Папата на Малта

Канцеларијата за печат на Светиот Престол ја објави официјалната програма на 36. Апостолско патување на папата Фрањо. Светиот Отец од 2 до 3 април 2022 година во Малта ќе се

Ватикан Вести

Папата прими претставници на италијанските алпинисти

Пример за граѓанска и христијанска одговорност, братство и служба, експерти за полски болници, силно и нежно присуство, сведоци на евангелието. Ова се зборовите со кои папата Фрањо ги поздрави алпинисти

Вера Семејство

Amoris Laetitia: Љубовта во бракот

Папата Фрањо, на петгодишнината од објавувањето на Апостослкиот поттик за љубовта во семејството, ја прогласи Годината на „Семејството Amoris Laetitia“ која трае до 10. Светска средба на семејствата во Рим

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Бог е со миротворците

Откако заврши со молитвата Ангел Господов во недела 27 февруари 2022 година Папата повторно апелираше за Украина, истакнувајќи дека обичните луѓе сакаат мир, но на своја кожа плаќаат за лудилото

Ватикан Вести

Ангел Господов: Како Исус, во другите да го бараме доброто, а не злото

Во своето денешно пладневно обраќање за време на молитвата Ангел Господов во недела 27 февруари 2022 година, папата Фрањо поттикна да внимаваме на зборовите што ги користиме, а кои можат

Ватикан Вести

Папата во разговор со студентите: На насилството треба да се одговори со активно ненасилство

Папата Фрањо повеќе од еден час разговараше со студенти од Северна, Јужна и Централна Америка. Драмата на миграцијата, грижата за сѐ што е создадено и Синодалната црква беа главни теми

Ватикан Вести

Твитер порака на папата Фрањо на украински и руски јазик

Папата на Твитер повторно посочува извадок од енцикликата „Fratelli tutti“. Имено, на неговиот профил во сабота 26 февруари 2022 година се појавија две фотографии со распетие и зборови преведени на

Вести Македонија

Бискупот Стојанов повика на пост и молитва за мир во Украина

По повод актуелните случувања во Украина, Н.В.П. монс. Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх го повика свештенството, монаштвото и верниот народ на молитва, пост и солидарност.

Ватикан Вести

Поради здравствени причини Папата откажа дел од неговите активности

Светиот отец Фрањо поради здравствени причини мора да откаже дел од планираните активности за следната недела соопшти на 25 февруари 2022 година Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Ватикан Вести

Папата ја посети руската амбасада во Светиот Престол и изрази загриженост поради војната во Украина

Папата Фрањо во петок напладне 25 февруари 2022 година се упати во Амбасадата на Руската Федерација во Светиот Престол, која се наоѓа во Via della Conciliazione и таму се задржа