Archive

Врати се на почетна
Вера Семејство

Зошто е важно во недела да не се работи?

Има многу диксуија за тоа тоа што смее, а што не смее да се работи во недела.

Ватикан Вести

Твитер порака на папата Фрањо по повод Светскиот ден за борба против трговијата со луѓе

Во пораката на социјалната мрежа Твитер од 30 јули, папата Фрањо повика на борба против трговијата со луѓе.

Вести Свет

Надбискупот на Дурбан: Африка мора сама да си помогне

Новоименуваниот архиепископ на јужноафриканскиот град Дурбан Зигфрид Мандла Јвар (64) ја повика Владата на поголема независност во борбата против Ковид-19.

Вести Свет

Во пожар изгоре црквата Свети Симон во Глазгов

Една од најстарите цркви во Глазгов, посветена на Свети Симон, позната и како „Полска црква“, бидејќи ја посетува полската католичка заедница која живее во најголемиот шкотски град, изгоре во пожар

Ватикан Вести

Во Ватикан е објавена официјалната икона за Светската средба на семејства

Во Ватикан е претставена официјалната икона на Светската средба на семејства, лиј автор словенечкиот уметник отец Марко Иван Рупник, Д.И.

Ватикан Вести

Папата упати сочувство по повод смртта на „готвачот на сиромашните“, Дино Импаљацо

Папата Фрањо изрази сочувство во лично писмо до претседателот на заедницата Свети Егидиј, Марко Импаљацо, поради смртта на неговиот татко, Дино Импаљацо.

Вести

Мисли на папата Фрањо за храната, гладот и заштитата на човечкото достоинство

Дикастијата за промовирање на интегрален човечки развој, во соработка со Ватиканската комисија за Ковид-19, објави видео во кое се собрани различни пораки на Папата до меѓународната заедница поврзани со гладот

Вести Свет

Во Кина е хиротонисан нов католички бискуп

Антонио Ли Хуи (49) е хиротонисан за бискуп во катедралата во Пинглијанг во кинеската провинција Гансу, потврди Светиот Престол на 28 јули.

Вести Свет

Со помош на чудотворниот медалјон до олимписко злато

Филипинските католички бискупи и честитаа на Хидилин Дијаз, дигачка на тегови, не само на првиот златен медал за Филипините досега, туку и на сведоштво за нејзината посветеност кон Пресвета Богородица.

Ватикан Вести

Кардинал Турксон: Иднината е во автохтоните системи за храна

Префектот на Дикастеријата за промовирање на интегрален човечки развој, кардинал Питер Турскон, повика за зајакнување на автохтоните производители на храна на пред самитот на Обединетите нации за системи на храна,