Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Вакцината мора да биде достапна до секој и насекаде

Во заеднички апел објавен на 2 јули Светиот Престол, Светскиот лекарски сојуз и Германската сојузна лекарска комора побараа достапност на вакцините во целиот свет и борба против лажните информации.

Ватикан Вести

Папата Фрањо до ирачкиот премиер: Заштитете го присуството на христијаните

Во фокусот на средбата на папата Фрањо со ирачкиот премиер Ал-Кадими беше историското патување на Папата во таа земја, во март годинава. За обнова е потребно дијалог и доверба

Ватикан Вести

Молитвената накана на Папата за месец јули е за социјалното пријателство

Молитвената накана на папата Фрањо за јули е објавена на 30 јуни и се заснова на библиските зборови „Кој најде пријател, пронашол богатство“.

Вести Свет

Епископите од Мјанмар бараат заштита на народот и хуманитарна помош

Епископите од Мјанмар и претседателот на Епископската конференција кардиналот Чарлс Бо, упатија потресен апел со кој бараат да се заштити животите на луѓето и истовремено предупредија на состојбата на илјадници

Ватикан Вести

Папата Фрањо и поглаварите на либанските христијански заедници молеа за мир во Либан

Ден на молитва и размислување за Либан се одржа во Ватикан на 1 јули 2021 година во присуство на папата Фрањо и поглаварите на либанските христијански заедници. Собрани во базиликата

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Бог ги менува нашите животи за да нè научи да го навестуваме Евангелието

Во втората катехеза посветена на Посланието до Галатјаните, одржана на Генералната аудиенција во среда 30 јуни 2021 година, Папата зборуваше за животот на Свети Павле и потсети дека Господ ја

Ватикан Вести

Папата се заблагодари на својот возач кој заминува во пензија

Папата Фрањо на Генералната аудиенција во средата на 30 јуни на лаикот Рензо Кестие кој денес оди во пензија, му се заблагодари за верното служење во Ватикан.  Овде во Ватикан