Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата го осуди киднапирањето во Нигерија

Во недела на 28 февруари папата Фрањо се приклучи во апелот на нигериските бискупи за ослободување на 317 киднапирани девојчиња на северозападот на земјата.

Ватикан Вести

Папата Фрањо упати апел по повод Светскиот ден на ретки болести

На 28 февруари 2021 година по завршувањето на молитвата Ангел Господов, Папата упати апел по повод Светскиот ден на ретки болести

Ватикан Вести

Папата препорача пост од озборувања и клеветење

Папата Фрањо во недела 28 февруари 2021 година ги повика верниците да постат од озборувања и клеветење за време на Великиот пост и еднаш дневно да читаат дел од Евангелието

Ватикан Вести

Монс. Јурковиќ на средбата за меѓурелигискиот дијалог: Потребно е поголемо внимание кон последиците од пандемијата

Во излагањето на годишниот состанок за меѓурелигиски дијалог постојаниот набљудувач на Светиот Престол при ООН во Женева изрази страв од последниците од ширењето на коронавирусот, од оние очигледните и од

Вера Сведоштва

Последните зборови на Кјара Луче: „Бидете среќни затоа што јас сум среќна„

Младата блажена Кјара Луче Бадано починала на 7 октомври 1990 година во 19 година од животот од малиген тумор на коските. Обележувајќи ја нејзината 30 годишнина од нејзиното преминување во

Ватикан Вести

Две нови советнички во Папскиот совет за култура

Папата Фрањо во петокот на 26 февруари именуваше две нови советнички во Папскиот совет за култура.

Колумни

Сѐ ти е дозволено, но дали сѐ ти користи?

Може да живееш на овој свет, а при тоа никогаш да не влезеш во црква. Можеш да кажеш дека го прифаќаш Христос, но не и Црквата. Можеш да плукате по

Вера Духовност

Слово на животот, февруари 2021

„Бидете милосрдни како што е милосрден вашиот Отец“ (Лк 6, 36)

Вести Свет

Руски превод на енцикликата „Fratelli tutti“

На презентацијата на енцикликата, со која започнува нова серија за меѓурелигискиот дијалог, ќе присуствуваат Апостолскиот нунциј, претставници на верски и општествени организации и академската заедница.

Вера Сведоштва

Џим Кавиезел: „Бидете свети“

Обраќајќи им се на група ученици во Чикаго актерот Џим Кавиезел полека рече: „Името Савао значи голем. Името Павле значи мал“ Џим Кавиезел ревен христијанин и актер кој ја играше