Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Да бидеме соединети во молитвата

Духовните вежби во Великиот пост на Римската курија оваа година, поради пандемијата, нема да се одржат. На сите учесници Папата им подари книга со наслов „Имај го Господ во срцето“,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да се вратиме на изворот на милосрдието

Деведесет години по првото објавување на милосрдниот Исус на сестра Фаустина Ковалска, Папата испрати порака до бискупот на Плоцк, во која ги повика верниците да се вратат на изворот на

Вести Македонија

Најава: Целодневно Обожавање на Светото Причасите во парохиската црква „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица

Во вторник 23 февруари 2020 година во парохиската црква „Раѓање на свети Иван Крстител“ ќе има целодневно Обожавање за сите оние кои се на лекување во болниците, болните од парохијата,

Ватикан Вести

Пораката на Папата за лекарите и медицинскиот персонал починати од Ковид – 19

Папата Фрањо потсетува на, „благородната и често херојска професионална служба на лекарите, кои ја живеат како послание.

Вера Сведоштва

Португалски свештеник и некогашен медицински техничар се врати во болницата

После една деценија отсуство, свештеникот отец Рубен Фигуеиредо се врати во здравствената заштита. Сега волонтира за да им пружи медицинска и духовна помош на заболените од коронавирусот.

Ватикан Вести

Папата одобри осум декрети за чуда и херојски крепости

Во сабота 20 февруари 2021 година папата Фрањо го прими префектот на Конгрегацијата за прогласување на блажени и свети, кардинал Марсело Семераро, и одобри прогласување на осум декрети – признавање

Вести Македонија

Бискупот Стојанов Стојанов служеше света Литургија со обред пепелење

На првата недела од Велигденскиот пост според грегоријанскиот календар, недела 21 февруари 2021 година, Н.В.П. монс. Киро Стојанов служеше Света Литургија во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје. На крајот

Ватикан Вести

Папата ненадејно ја посети Едит Брук

Папата Фрањо во сабота попладне на 20 февруари 2021 година во Рим ја посети унгарско-италијанската писателка Едит Брук, која го преживеала нацистичкиот логор Аушвиц.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Христијанскиот живот е борба против злиот

„Целото Христово служење, во многуте објави, е борба против злото“. Ова го истакна папата Фрањо за време на говорот пред молитвата Ангел Господов на 21 февруари 2021 година, потсетувајќи на

Ватикан Вести

Папата Фрањо потсети на света Фаустина Ковалска

Папата Фрањо на крајот од молитвата Ангел Господов во недела 21 февруари 2021 година потсети на полската монахиња света Марија Фаустина Ковалска.