Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до новите кардинали: Работете за повеќе „симфониска и синодална црква“

На плоштадот Свeти Петар во Ватикан, на 30 септември 2023 година, папата Фрањо ја предводеше светата Литургија по повод редовниот конзистоирум на кој именуваше 21 нов кардинал, од кои 18

Ватикан Вести

Изменета структурата на Кардиналскиот колегиум

Со новите кардинали, Кардиналскиот колегиум ќе брои 137 прелати кои имаат право на глас на следната конклава, од кои три четвртини ги избра папата Фрањо. Ова е за 17 кардинали

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со свештениците од парохиите во римските периферии

Попладнето на 28 септември, Папата ја посети парохијата „Пресвета Богородица“, која се наоѓа во периферниот кварт на главниот град на Италија, на средба со парохиските свештеници од 34. префектура. Ова

Ватикан Вести

Папата до виетнамските католици: Љубовта е мерка на верата

Папата Фрањо испрати писмо до католиците во Виетнам во кое го поздравува историското усвојување на Договорот за статусот на постојаниот папски претставник и ја нагласува постојаната важност на љубовта, дијалогот

Ватикан Вести

Вештачка интелигенција, тема за Денот на социјалните комуникации

Папата Фрањо ја избра темата за 58. Светски ден на комуникации, кој ќе се слави следната година. „Важно е да се насаочуваат алгоритмите за да се има одговорна свест во

Вести Македонија

Битола: Промоција на книгата „Единствено во Бог е честа и славата“

Во недела на 1 октомври 2023 година со почеток во 18.30 часот во црквата „Пресвето Срце Исусово“ во Битола ќе се одржи промоција на книгата „Единствено во Бог е честа

Вести Македонија

Месечна молитвена накана на епископот Стојанов за октомври 2023 година

Месечната молитвена накана на епископот Стојанов за месец октомври 2023 година е посветена на старите и осамени лица, а гласи:

Ватикан Вести

Папата Фрањо во аудиенција го прими португалскиот премиер Антонио Луис Сантос да Коста

Папата Фрањо во Ватикан го прими португалскиот премиер, кој потоа се сретна со државниот секретар кардинал Паролин и надбискупот Галагер. Светскиот ден на младите во Лисабон и посетата на Папата

Ватикан Вести

Сетете се на вашите браќа и сестри од Украина

По Генералната аудиенција на плоштадот Свети Петар, папата Фрањо го упати најновиот апел за напатениот украински народ

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Во Марсеј најдов страст, ентузијазам

На Генералната аудиенција во среда, 27 септември 2023 година, Светиот Отец се осврна на меѓународното апостолско патување во Марсеј по повод завршното заседание на Медитеранските средби (Rencontres Méditerranéeennes).