Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Благодарница за парохијата „Пресвето Срце Исусово“ – Битола

Во Центар за Култура – Битола во петок 31 мај 2024 година по повод Денот на државноста на Република Хрватска и одбележувањето на 30 годишнината на здружението на Хрвати „Марко

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Употребата на НАТО оружјето за цели во Русија e „загрижувачка перспектива“

По повод презентацијата на книгата за Бернардино Ногара во Милано, државниот секретар на Папата одговора на прашањата на новинарите за можноста за употреба на западно оружје на руска територија: „Вознемирувачка

Вести Македонија

Папата Фрањо ги повика лицата со посветен живот секој ден да го негуваат својот повик

Папата Фрањо на 30 мај 2024 година ги поздрави учесниците на бразилскиот конгрес за посветен живот и ги пофали нивните различни харизми во посланието на Црквата. Тој се моли Конгресот

Вести Македонија

Месечната молитвена накана на епископот Стојанов за јуни 2024 е посветена на мајките и татковците

Во месечната молитвена накана за месец јуни 2024 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монсињор д-р Киро Стојанов повикува на молитва за родителството, за мајките и татковците

Ватикан Вести

Папата: Евхаристија e Божји одговор на длабоката глад на човечкото срце

Во пораката објавена на платформата X, папата Фрањо го споменува празник на Пресветото Тело и Крв Христови. На 2 јуни Светиот Отец ќе ја предводи Светата Литургија во Римската катедрала

Вести Македонија

Скопје: Прославен празникот на Пресветата Евхаристија – Пресвето Тело и Крв Христови

Бискупот Стојанов на празникот Пресвета Евхаристија – Пресвето Тело и Крв Хростови, во четврток 30 мај 2024 година ја предводеше свечената света Евхаристија во Скопската катедрала „Пресвето Срце Исусово“ во

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со свештеници на Римската епархија

Папата Фрањо ја продолжува серијата средби со свештенството на Римската бискупија, а на 29 мај разговараше со околу 90 неодамна ракоположени свештеници за прашања од пасторална природа

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Човекот продолжува да создава хаос во создадениот свет

„Постои надворешен хаос – социјален и политички хаос: да помислиме на војните, на многу момчиња и девојчиња кои немаат што да јадат, на бројни социјални неправди – но има и

Ватикан Вести

Папата жали за жртвите од лизгањето на земјиштето во Папуа Нова Гвинеја

Во телеграмата потпишана од државниот секретар кардинал Пјетро Паролин и испратена до нунцијот Мауро Лали, папата Фрањо ветува близина со семејствата на жртвите од лизгањето на земјиштето. Според проценките на

Ватикан Вести

Папата: Не плашете се од мигрантите, промовирајте ги нивните права и достоинство

Во видео порака со молитвена накната за јуни 2024 година, папата Фрањо ги охрабрува луѓето да се молат за луѓето кои бегаат од војна или глад, принудени на патувања полни