Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Да молиме за мир; страшно е да се заработува од смрт

На крајот од Генералната аудиенција во среда 1 мај 2024 година папата Фрањо ги спомена жртвите од војната во Украина, Палестина, Израел, како и Рохинџите во Мјанмар и истакна дека,

Вести Македонија

25 – годишнина од хиротонијата на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов

По повод 25 – годишнината од епископската хиротонија на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх редакцијата на Католици.мк и Радио Марија му го честита

Вести Македонија

По повод празникот Воскресение Христово бискупот Стојанов упати честитка до Архиепископот г.г. Стефан

По повод празникот Воскресение Христово, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монсињор Киро Стојанов, на 1 мај 2024 година, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и

Вести Македонија

(Видео) Месечната молитвена накана на епископот Стојанов за мај 2024 е посветена на земјоделците

Во месечната молитвена накана за месец мај 2024 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монсињор д-р Киро Стојанов повикува на молитва за земјоделците

Вести Македонија

Средба на млади од Движењето на Фоколарите во Богданци

Во сабота и недела 27 и 28 април 2024 година во Богданци се одржа средба на млади од Македонија и Бугарија во организација на Движењето на Фоколарите. Средбата се одржа

Вести Македонија Проповеди

Велигденска порака на Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов

„Не плашете се! Вие го барате Исус од Назарет, Распнатиот. Тој воскресна, не е овде!“  (Марко 16,6) Драги браќа и сестри! Велигден е најстариот и најголемиот христијански празник, кој веќе

Вера Духовност

Велика Среда

Вака отприлика според Евангелијата изгледала среда во Страсната седмица во времето на Исус