Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов ја прими новоименуваната амбасадорка на Македoнија во Светиот Престол

На 30 септември 2020 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов во епископската резиденција на Водно ја прими амабасадорката на Македонија при Светиот Престол, г-ѓа

Вести Свет

Ирачкиот надбискуп номиниран за наградата Сахаров на Европскиот парламент

Халдејскиот надбискуп на Мосул Наџиб Михаел Муса е меѓу номинираните за Наградата Сахаров која ја доделува Европскиот парламент.

Вести Свет

Апостолатот на морето за 100 годишнината го промени името во Стела Марис

Апостолатот на морето кој во 2020 година одбележува 100 години од постоењето го промени своето официјално име во „Стела Марис“, соопшти меѓународниот директор на организацијата д-р. Бруно Цицери, објави Catholic

Ватикан Вести

Објавена пораката на Папата за Светскиот ден на средствата за социјална комуникација

„Дојди и види“ (Иван 1,46). Да комуницираш среќавајќи ги луѓето какви што се и каде што се е темата на пораката на папата Фрањо за 55 Светски ден на средствата

Ватикан Вести

Папата ја прими амбасадорката на Европската унија

Во понеделник 28 септември 2020 година папата Фрањо во аудиенција ја прими амбасадорката на Европската унија при Светиот Престол, Александра Валкенбург – Релофс – соопшти канцеларијата за печат при Светиот

Ватикан Вести

Папата се заблагодари на Италијанската полиција

Папата Фрањо се сретна на 28 септември во салата на Павле VI. со раководителите и персоналот на Инспекторатот за јавна безбедност во Ватикан, заедно со нивните семејства, по повод 75-годишнината

Ватикан Вести

Папата упати порака до поклониците во Лухан

По повод 40. поклонение на Богородица од Лухан во Центенариј, на југозападот од Аргентина, папата Фрањо упати видео порака до поклониците во која истакнува дека во време на пандемија е

Ватикан Вести

Ангел Господов: Исус бара вера која ги менува животите, а не површна вера

Преобраќањето е процес на чистење од моралните наслаги, затоа никогаш не е безболно. Патот до преобраќање поминува низ многу страдање. Нема светост без откажување и духовна борба – рече папата

Вера Духовност

Слово за живот, септември 2020 година

„Давајте и ќе ви се даде: мерка добра набиена, натресена и преполна ќе ви дадат в пазуви; зашто со каква мерка мерите, со таква и ќе ви се мери“ (Лк

Ватикан Вести

Папата моли за мир во Кавказ

На крајот од пладневниот говор во недела 27 септември 2020 година папата Фрањо своите мисли и молитви ги упати за мир во Кавказ. Го спомна и денешниот Светски ден на