Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардиналскиот совет разговараше за војната во Украина и климатските промени

Кардиналскиот совет се сретна со папата Фрањо за прв пат по објавувањето на Апостолската конституција Praedicate evangelium за римската курија и нејзината служба на Црквата во светот“.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин за војната во Украина: „Оружјето е слабо решение“

Државниот секретар на Светиот Престол, кардиналот Пиетро Паролин, го бранеше бескомпромисното „не“ на папата Фрањо за повторно вооружување во врска со војната во Украина. Оружјето е слабо решение, меѓународната заедница

Ватикан Вести

Фра Франческо Патон повторно избран за Кустос на Светата Земја

Генералниот министер на Редот на малите фратри фра Масимо Фусарели, на 29 април 2022 година објави дека фра Франческо Патон повторно е избран за кустос на Фрањевската кустодија во Светата

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да поддржиме општество наколонето на семејството

Примајќи ги во аудиенција членовите на Генералното собрание на Папската академија за општествени науки, Папата зборуваше за слабостите во семејствата и за дарот на бесплатноста на кое се способни; кога

Ватикан Вести

Папата и се заблагодари на каритативната организација Papal Foundation

На средбата со членовите на американската каритативната организација Papal Foundation, папата Фрањо им се заблагодари за дарежливата поддршка за него и Црквата ширум светот, како и за промовирањето на сеопфатниот

Ватикан Вести

Папата до полските поклоници: За милосрдието е потребно фантазија

Папата Фрањо во четврток 28 април 2022 година се сретна со полски поклоници од надбискупијата Лоѓ, кои го затвораат јубилејот 100 од надбискупијата. Тој ги благослови сите оние кои ги

Ватикан Вести

Папата изрази сочувство за смртта на кардиналот Ваљехо

Потсетувајќи на несебичниот прелат, пензионираниот надбискуп на Севиља, кардинал Карлос Амиго Ваљехо, кој почина на 27 април, папата Фрањо изрази сочувство до надбискупот, монс. Јозег Анхел Саиз Менесес и ужалените.

Ватикан Вести

Папата го прими претседателот на Република Габон

Обновената соработка помеѓу Република Габон и Светиот Престол беше истакната за време на аудиенција на која Папата го прими претседателот Али Бонг Ондимба

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Светот треба да дише мир

Папата Фрањо преку видео порака им се обрати на учесниците на Конгресот на Националниот католички совет за пасторална грижа на хиспано-католиците во САД. Христијаните треба да градат мостови и да

Ватикан Вести

Папата: Оние кои можат да ја запрат војната, нека го слушнат крикот за мир

На Генералната аудиенција во среда 27 април 2022 година, папата Фрањо ја повтори својата надеж дека оружјето конечно ќе замолчи; во ова тешко време човештвото е жедно за братство.