Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Убавините на поврзаноста меѓу генерациите

Продолжувајќи ја серијата катехези посветени на ваќноста и вредноста на староста, Папата на Генералната аудиенција во среда 27 април 2022 година беше вдахновен Книгата Рут, за која рече дека е

Вести Македонија

Епископот Стојанов на вториот ден од Христовото воскресение служеше во парохијата „Свeти Пророк Илија“ во Радово

На Вториот ден од Христовото воскресение Н.В.П. монс. Стојанов служеше во Радово во сослужение со парохот и декан, протоереј ставрофор о. д-р Зоран Стојанов, парохиските викари о. Трајче Ташев и

Ватикан Вести

Монсињор Лоран Улрих е новиот париски надбискуп

Светиот отец Фрањо во вторник 26 април 2022 година го именува актуелниот надбискуп на Лил, Лоран Улрих, за надбискуп на Париз, соопшти Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Ватикан Вести

Папата ги откажа денешните обврски поради болки во коленото

Канцеларијата за печат на Светиот Престол во вторник 26 април 2022 година соопшти дека Папата ги откажа денешните обврски поради болки во коленото, меѓу кои и состанокот со Кардиналскиот совет.

Ватикан Вести

Папата: Сè уште има премногу ропство; верската слобода е погазена

Обраќајќи им се на учесниците на конференцијата „Меѓународната солидарност на тринитарците“, папата Фрањо ја пофали работата поврзана со самата харизма на Редот на Света Троица. Тој повика на ослободување од

Ватикан Вести

Папата: Нека се разјасни одговорноста за велигденските атентати во Шри Ланка

Папата Фрањо упати апел до властите на Шри Ланка да го расветлат крвопролевањето во земјата на Велигден пред три години, поздравувајќи ги речиси 3.500 Шриланчани собрани во базиликата Свети Петар

Ватикан Вести

Папата до патријархот Кирил: Да бидеме миротворци за Украина

Папата Фрањо упати велигденска честитка до рускиот православен патријарх Кирил и се помоли за украинскиот народ кој копнее за „нова зора која ќе стави крај на темнината на војната“.

Ватикан Вести

Папата: Подобро е несовршена, но скромна вера која се враќа кај Исус

Пред молитвата Царице небесна, Папата се осврна на Евангелието од неделната Литургија во кое се зборува за двете Исусови објави на учениците и средбата со Тома, кој нè претставува сите

Вера Духовност

Светол Понеделник

Денешниот втор ден од Велигден, наречен уште и Светол Понеделник, повторно нè навраќа да размислуваме за настаните поврзани околу воскресението кои ни ги пренесуваат Евангелистите. A во тие евангелски извештаи

Вести Македонија

Епископот Стојанов во Струмица служеше Воскресна света Литургија

На празникот Воскрсение Христово – Велигден, 24 април 2022 година, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх служеше света архиерејска Литургија во Катедралната црква „Успение