Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими полскиот претседател Анджеј Дуда

Конфликтот во Украина и безбедноста и мирот во Европа беа теми на средбата на папата Фрањо со полскиот претседател.

Ватикан Вести

Патувањето во Малта Папата го довери на Марија

Во петок вечерта, 1 април 2022 година како и во пресрет на секое свое апостолско патување, папата Фрањо отиде во римската базилика Света Марија Велика за да се помоли на

Вести Свет

Монсињор Урбанчик на конференцијата на ОБСЕ: Војната е неуспех на меѓународното владеење на правото

Монсињор Јануш Урбанчик, постојан набљудувач на Светиот Престол во Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), зборуваше за загрозеноста за основните слободи за време на вооружениот конфликт на конференцијата

Ватикан Вести

Папата во пресрет на Светскиот ден за подигање на свеста за аутизмот: Вие можете да бидете протагонисти на промените

Во пресрет на Светскиот ден за подигање на свеста за аутизмот, кој се одбележува на 2 април, Светиот Отец ја прими во аудиенција Италијанската фондација за аутизам. Лицата со попреченост се повикани

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Во Малта Папата оди со евангелието на мирот и прифаќањето

Спасувањето човечки животи бара заедничка посветеност, изјави државниот секретар на Светиот Престол, кардиналот Пиетро Паролин за Радио Ватикан во четвртокот, 31 март, пред 36. Апостолско патување на папата Фрањо во

Ватикан Вести

Папата се сретна со доморoден народ од Канада

Претставниците на канадските „први народи“ од почетокот на неделата водат разговори во Ватикан. Овој четврток, 31 март 2022 година папата Фрањо прими група од дваесетина домородци.

Вести Свет

Црквата во Малта

По повод апостолското патување на папата Фрањо на Малта (2 и 3 април 2022 година), ви ги пренесуваме статистички податоци за Црквата во таа островска држава, објавени на веб-страницата на