Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Велигденска честитка на бискупот Стојанов

По повод празникот Воскресение Христово – Велигден Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх Н.В.П. д-р Киро Стојанов упати честитка, која ја пренесуваме во целост.

Проповеди

Христос воскресе – навистина воскресе!

Драги читатели на Католици.мк и пријатели во Христа, оваа година го славиме Воскресението Христово во услови кои се многу подобри од претходните две години. Осврнувајќи се на на нив, да

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими унгарскиот премиер Орбан

Аудиенцијата во која Папата го прими унгарскиот премиер Орбан, кој повторно по четврти пат победи на изборите на 3 април, траеше четириесет минути. Папата Фрањо и унгарскиот премиер последен пат

Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими во куртуазна посета на Амбасадорот на Чешката Република Н.Е.Јарослав Лудва

Во петок, 22 април 2022 година, во Бискупската резиденција во Скопје Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, Н.В.П монс. Киро Стојанов го прими во посета амбасадорот на Чешката Република

Вера Духовност

Велики Петок

Цркваа денес ја слави Страста Господова во сигурност дека Христовиот крст не е победа на темнината, туку смрт на смртта. Оваа визија на верата е силно нагласена во Ивановото евангелие,

Вести Македонија

На Велики Четврток епископот Стојанов служеше света Литургија во Струмица

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов на Велики Четврток, 21 април 2022 година, во заедништво со свештениците од Струмичко – скопската епархија служеше света

Ватикан Вести

Папата: Светот го избра Каин, но Бог и понатаму спасува

Во интервјуто кое папата Фрањо го даде на новинарката Лорена Бjаначети во посебната емисија на програмата „A Sua immagine“ (На Негова слика), зборува за различни теми: за драмата со војната,

Ватикан Вести

Повик за помош упатен до папата Фрањо од Мариупол

Кардиналот Черни го пренесе писмото кое го доби од еден новинар во Украина кое го потпишаа „мајки, сопруги и деца“ преживеани и сѐ уште забарикадирани во градот кој Русите речиси

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Старите луѓе треба да се почитуваат и да се признае нивното достоинство

На Генералната аудиенција Папата продолжи со серијата катехези за староста, истакнувајќи дека на општеството често му недостасува чувствителност за возвраќање на љубовта добиена од постарите, со должна нежност и почит.

Вести Македонија

Најава: На Велики Четврток епископот Стојанов ќе служи во Струмичката катедрала

На Велики Четврток, 21 април 2022 година со почеток во 10.30 часот во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, Н.В.П.  монс.