Tag "Римска курија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата бара да се молиме за мигрантите кои бегаат од војната

По молитвата Ангел Господов, папата Фрањо во неделата 2 март 2020 година ја изрази својата жалост заради многу заедници кои заради војната се протерани од своите земји, и повика да

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со членовите на Римската курија

Папата на членовите им посака за Божиќ, празникот Рождество Христово, на Римската курија, цитирајќи го свети Џон Њуман кардинал, „да ги најде слични на Оној кој во ова време за

Ватикан Вести

Папата го прифати одрекувањето на кардинал Анџело Содано на местото декан на Кардиналскиот колегиум

Во сабота, на 21 декември 2019 година, папата Фрањо го прифати одрекувањето од службата на кардинал Анџело Содано на местото декан на Кардиналскиот колегиум кој го отстапи заради својата возраст

Ватикан Вести

Нова седница на Кардиналскиот совет

Во понеделник 2 декември 2019 година Кардиналскиот совет започна нова седница на која ќе се разговара за реформи во Римската курија. Седниците како и досега ќе се одржуваат до среда,

Ватикан Вести

Во Ватикан започна состанокот на Кардиналскиот совет

Вчера предпладне во Ватикан, во присуство на папата Фрањо, започна 31. седница на Кардиналскиот совет, која ќе трае до четврток, 19 септември

Ватикан Вести

Во Ватикан започна ХХІХ средба на Кардиналскиот совет

Од 8 до 10 април во Ватикан се одржува ХХІХ средба на Кардиналскиот совет и папата Фрањо. Во центар на работните сесии ќе биде новата Апостолска конституција за Римската курија.

Ватикан Вести

Бенедиктинец ќе ги предводи духовните вежби за Папата и Римската курија

Отец Бернардо Франческо Марија Џијани, поглавар на опатијата Сан Минијато ал Монте во Фиренца, ќе ги води духовните вежби за Великиот псот за папата Фрањо и членовите на Римската курија,

Ватикан Вести

Започна 28. заседание на Кардиналскиот совет

Во понеделник 18 февруари 2019 година папата Фрањо го отвори 28. заседание на Кардиналскиот совет, соопшти Канцеларијата за печат при Светиот Престол, не наведувајќи детали, освен дека ќе трае до

Ватикан Вести

Папата: Светлината е посилна од темнината

На 21 декември 2018 година во Ватикан, папата Фрањо ги прими членовите на Римската курија по повод традиционалната божиќна честитка и во говорот се осврна на проблемите на Црквата, но

Ватикан Вести

Папата учествува на седницата на Кардиналскиот совет

На 10 декември 2018 година во домот Света Марта во Ватикан, започна 27-та седница на Кардиналскиот совет, која ќе трае до 12 декември.