Tag "поплави"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Молитви и солидарност за луѓето погодени од обилните дождови во Бразил

Во саботата, на 9 септември 2023 година, папата Фрањо ја изрази својата близина со жртвите од циклонот што го погоди Бразил последните денови, предизвикувајќи огромни поплави и десетици жртви.

Ватикан Вести

Папата моли за жртвите од поплавите во Емилија Ромања

Во телеграмата потпишана од заменикот за општи работи на Државниот секретаријат, надбискупот Едгар Пења Пара, упатена до претседателот на италијанската бискупска конференција кардиналот Зупи, папата Фрањо ги спомена оние кои

Ватикан Вести

Папата е загрижен за конфликтот меѓу Азербејџан и Ерменија

По молитвата Ангел Господов на 18 септември 2022 година, Светиот Отец изрази жалење за неодамнешните конфликти меѓу Азербејџан и Ерменија и повторно повика на молитва за украинскиот народ.

Ватикан Вести

Папата изрази близина со жртвите од поплавите во Пакистан

Пред молитвата Ангел Господов во Аквила, папата Фрањо изрази близина до жртвите од поплавите во Пакистан, и се молеше за Украина и за сите народи кои патат од војна.

Ватикан Вести

Сочувство на Папата за жртвите од поплавите во Еквадор

Во телеграмата испратена до надбискупот на главниот град на Еквадор, папата Фрањо истакнува дека се моли за жртвите и преживеаните кои на 31 јануари беа погодени од маса кал, која

Вести Свет

Помош од Меѓународниот Каритас за жртвите од поплавите

Меѓународниот Каритас обезбеди 1,5 милиони евра помош за жртвите од поплавите во германските сојузни покраини Рајнланд – Фалц и Северна Рајна-Вестфалија.. Претседателот на Германскиот Каритас Петер Неер во понедленик 19

Ватикан Вести

Апелот на Папата по повод поплавите во Индонезија и Источен Тимор

Папата Фрањо во среда 7 април 2021 година се спомна на жртвите од поплавите што ги погодија Индонезија и Источен Тимор.

Ватикан Вести

Папата Фрањо моли за Индија

Папата Фрањо е длабоко ожалостен за жртвите од монсунот, кој минатите денови ги погодија индиските дражави Керала, Марнатака, Махарштру и Гијарат

Ватикан Вести

Папата изрази солидарност по повод поплавите во Лаос

Папата Фрањо на 24 јули 2018 година упати телеграма со сочувство заради жртвите од поплавите во Лаос до кои дошло откако пукнала брана на хидроелектрана во изградба, објави Канцеларијата за

Ватикан Вести

Молитвата на Папата за настраданите во поплавите во Сиера Леоне

По молитвата Ангел Господов, Папата ја упати својата молитва до Марија Царица на мирот која