Archive

Врати се на почетна
Вера Проповеди

Размислување за Единаесетата Недела по Педесетница

Размислување за Првото послание на свети апостол Павле до Коринтијаните (9, 12-14)

Ватикан Вести

Молитвена накана на Папата за септември: Заштита на морињата и океаните (Видео)

На својот профил @pontifex на социјалната мрежа Твитер, папата Фрањо во саботата на 31 август ја објави молитвената накана за месец септемви, посветена на заштитата на океаните.

Вести Свет

Европските епископи: Заедничка молитва за заштита на созданието

Претседателите на Советот на епископските конференции на Европа (CCEE) и на Конференцијата на европските цркви (CEC) – кардинал Анџело Бањаско и преподобниот Кристијан Кригер упатија повик до сите да се

Ватикан Вести

Видео порака на папата Фрањо до жителите на Мозамбик

Светиот Отец идната среда го започнува Апостолското патување во Мозамбик, Мадагаскар и Маурициус. Неговата прва постојка е Мапуто главниот град на Мозамбик каде ќе се сретне со политичките официјални претставници,

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ја прими во проштална посета амбасадорката на Хрватска

Во Скопје, на 29 Август 2019 година, во бискупската резиденција Скопскиот бискуп и епарх Струмичко – скопски монс. д-р Киро Стојанов ја прими во проштална посета амбасадорката на Хрватска, Даниела

Ватикан Вести

 Во Рим почина кардинал Акиле Силвестрини

На 29 Август 2019 година, во Рим, на 95 годишна возраст почина кардинал Акиле Силвестрини, поранешен префект на Конгрегацијата за Источни Цркви, голем дипломатски претставник на Светиот Престол.

Вести Свет

OН предупредуваат за зголемувањето на етничките и верските тензии во Шри Ланка

„Додека властите состојбата по бомашките напади ја ставија донекаде под конторла, многу верски заедници сѐ уште се загрижени за нивната безбедност“, истакна на 26 август специјалниот известувач на ОН за

Вести Свет

Во Ирак се одржа „Средба на млади 2019“

Во последните денови беше организирана тридневна средба на млади во Анкавa, предградие на Ербил, во северен Ирак, во организација на Калдејската католичка црква

Вести Македонија

За Голема Богородица епископот Стојанов служеше во Катедралата во Струмица

За празникот „Успение на Пресвета Богородица“ епископот Стојанов служеше во Струмица и Нова Маала

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за мир во светот

Во пресрет на 80 годишнината од почетокот на Втората светска војна, која ќе се одбележи на 1 септември, папата Фрањо на крајот од Генералната аудиенција во среда на 28 август