Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Најава: Архиерејска Литургија во Радово по повод празникот Свети пророк Илија

На патрониот празник на парохијата „Свети пророк Илија“ – Радово, 2 август 2018 година со почеток во 10.00 часот Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх Струмичко –

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Трговијата со луѓе е срамно злосторство

Луѓето кои се искористувани во криминалната трговија со луѓе не се роба, туку човечки личносит и како такви треба да се почитуваат.

Ватикан Вести

Ненајвена посета на Папата Фрањо во Рим

Во попладневните часови на римската улица Виа Алесандрија, папата Фрањо посети стара госпоѓа која е неподвижна и со неа се задржа во разговор еден час.

Ватикан Вести

Папата упати апел против трговијата на луѓе

30 јули е Светски ден против трговијата на луѓе, кој го промовираат Обединетите нации – истакна папата Фрањо веднаш по завршувањето на пладневната молитва Ангел Господов

Ватикан Вести

Ангел Господов: Не можеме мирно да гледаме на гладта во светот

Соберете ги останатите парчиња, за да не се загуби ништо! Што правите дома со храната која преостанува?

Вести Свет

Пет години без отец Паоло Дал Оглио

Човек во движење и посредник за мир во Сирија.

Вести Свет

Црквата во Никарагва и понатаму се прогонува

Монс. Карлос Авилес Кантон генерален викар на надбискупијата Манагва и советник во Комисијата за национален дијалог: Црквата и понатаму се прогонува, но свештениците се молат за своите прогонувачи. Власта применува

Вера Семејство

Бабите и дедовците се подеднакво важни

Свети Јоаким и Ана се заштитници на бабите и дедовците. Бог ги создал за да бидат дел од семејството на Исус. Треба да ја препознаеме важноста на нашите, земни баби

Ватикан Вести

Папата до теолoзите: Потребно е поврзување во духот на солидарност со светот

Во пораката до учесниците на меѓународната конференција за католичка теолошка етика, која се одржува во Сараево, папата Фрањо поттикна на поврзување на поединци и институции во духот на солидарност и

Вера Духовност

Кога ќе можеме да правиме големи работи?

„Ти си скапоценост, затоа што никој во историјата на човештвото не бил како ти. И само затоа ти можеш на светот, државата и на себе да дадеш тоа што во