Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Исус ни донесува радост и нова надеж

Папата за време на Генералната аудиенција која ја одржа на 30 август 2017 година,

Вера Духовност

Симоне спиеш ли?

Во својата едноставност и понизност Петар често проповедал за своите постапки

Ватикан Вести

Папата ќе ја започне кампањата „Сподели патување“

На 27 септември 2017 година, папата Фрањо ќе ја започне кампањата на хуманитарната

Ватикан Вести

Напредува процесот за беатификација на папата Иван Павле I

Папскиот државен секретар, кардинал Пиетро Паролин на промоцијата на книгите за Иван Павле

Вера Сведоштва

Ураганот Харви и статуата на Богородица

По враќањето на остатоците од својот дом, семејството Рохас ги пречекало вистинско изненадување…

Вера Колумни

Зошто свештениците носат црна облека?

Облеката на свештениците се разликува од останатите припадници на општеството.

Ватикан Вести

Папата ќе ги посети Мјанмар и Бангладеш

Прифаќајќи ја поканата на шефовите на државите и епископите на Мјанмар и Бангладеш,

Вести Свет

Неокатекумени од Јужоафриканската Република заминаа во мисии

Со цел да одговорат на повикот на папата Фрањо за излегување и евагелизирање, 72 мажи и жени

Ватикан Вести

Немирно е срцето наше сѐ додека не се смири во Тебе

На 28 август 2017 година Црквата на Запад го слави празникот на еден од најистакнатите

Вести Македонија

Прославен патрониот празник на Катедралната црква во Струмица

На празникот „Успение на Пресвета Богородица, 28 август 2017 година на патронатот на Катедралната