Archive

Врати се на почетна
Вера Духовност

Четири станици од Исусовиот пат на Велики Петок

Околу 11.00 часот Исус е осуден на смрт со распнување и се упатува на Голгота со својот крст. Пат на кој Исус, кој целиот е измачен, со врзани раце морал

Вести Македонија

Велики Четврток во Струмица

На Велики Четврток, 29 април 2021 година, во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. д-р Киро Стојанов служеше света Василиева

Ватикан Вести

Чарлс де Фуколд ќе биде прогласен за светец

Папата Фрањо и одобри на Конгрегацијата за кауза на светци прогласување за свет на блажен Чарлс де Фуколд објави Канцеларијата за печат на Светиот Престол во понедленикот на 26 април.

Вера Духовност

Велики Четврток

Вака отприлика според Евангелијата изгледал четврток во Страсната седмица во времето на Исус

Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше света Литургија за покојниот монс. Циримотиќ

По повод шест месеци од смртта на монс. Антун Циримотиќ бискупот Стојанов служеше света Литургија, а денес во 18.00 часот ќе се служи и во Скопската катедрала.

Вера Духовност

Велика Среда

Вака отприлика според Евангелијата изгледала среда во Страсната седмица во времето на Исус

Ватикан Вести

Папата се моли за новоименуваниот ранет бискуп во Јужен Судан

Папата Фрањо се моли за ранетиот италијански мисионер во Јужен Судан, отец Кристијан Карлазер, именуван за бискуп на бискупијата Румбек. Отец Карласер е префрлен во болница во Кенија на лекување.

Вести Свет

Во светот се зголемуваат верските прогони и кршењето на верската слобода

Фондацијата со папско право „Помош на Црквата во неволја“ го објави преку веб презентација 15. издание на Извештајот за верска слобода во светот, за периодот од 2018 до 2020 година.

Ватикан Вести

Папата Фрањо донира медицинска опрема на Ерменија

Папата Фрањо ја покажа својата наклонетост кон ерменскиот народ со донирање на медицинска опрема, вклучително и ново амбулантно возило. Во недела на 25 април 2021 година Апостолскиот нунциј во Ерменија,

Ватикан Вести

Папа се информираше за состојбата во италијанските затвори

На 26 април 2021 година папата Фрањо го прими италијанскиот народен правобранител за правата на лицата лишени од слобода.