Archive

Врати се на почетна
Вера Духовност

Цветници – Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим

Со денешниот празник Цветници и ние заедно со Исус се упатуваме од Витанија и влегуваме во Ерусалим, а од Евангелието слушнавме како Исус е пречекан како цар со восклиците: „Осана

Вера Духовност

Слово за Лазарова сабота

Во денешното евангелие, Исус ја завршува молитвата со повик и заповед: „Лазаре, излези надвор.“ И денес ни зборува на нас: Излезете од гробовите на вашите гревови, излезете од темнината на

Ватикан Вести

Папата: Дистрибуцијата на вакцината мора да биде праведна

„Пред сѐ сакам да ги споменам бројните жртви и милиони луѓе кои страдаат од Ковида-19. Се молам за нив и за членовите на нивните семејства. Пандемијата не направи разлика и

Ватикан

На неговиот именден Светиот Отец ги посети сиромашните на кои им обезбеди вакцина

Папата Фрањо (Хорхе Марио Бергољо) во петок 23 април на празникот Свети Ѓорги, кога го слави својот именден, во Салата Свети Павле VI се сретна со сиромашни и бездомници од

Ватикан Вести

Папата сака да го посети Либан

Папата Фрањо во четврток 22 април 2021 година го прими мандаторот на либанската влада Сабад Харири и ги повика либанските политичари за решавање на кризата во земјата.

Вера Сведоштва

Како Падре Пио гледал на шпанскот грип во 1918

Многу светци се соочувале со пандемии во текот на целиот свој живот. Што можеме да научиме од нив?

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Усната молитва нè фаќа за рака и нè води кон Бога

Во катехезата на Генералната аудиенција во среда 21 април 2021 година, папата Фрањо се осврна на вредноста на спонтано изречената молитва. Усната молитва е најсигурниот начин да ги насочиме кон

Ватикан Вести

Папата Фрањо за Денот на планетата Земја: Треба да се обнови односот на човекот со созданието

На 22 април 2021 година во целиот свет се одбележа Денот на планетата Земја на тема: „Да ја обновиме нашата Земја“. Целта кон која се стреми меѓународната заедница е повторно

Вести Македонија

Секирник: Духовна обнова за свештеници

Во четврток 22 април 2021 година во просториите на парохијата „Свети Никола Чудотворец“ во Секирник, а во пресрет на Страсната седмица и празникот Воскресение Христово се одржа духовна обнова за

Ватикан Вести

Помош на Папата за Колумбија

Папата Фрањо повторно донираше медицинска опрема преку Апостолската милостилница во областите кои се најмногу погодени од пандемијата.