Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Мајски „молитвен маратон“

Папскиот совет за промовирање на нова евангелизација во мај организира „молитвен маратон“ на света Бројаница од 30 светилишта од целиот свет за да се стави крај на пандемијата.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше света Литургија за покојната сестра Евхаристинка Татјана Атанасова

На 21 април 2021 година во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје Неговото Преосвештенство монс. Киро Стојанов служеше света Литургија за покој на душата на с. Татјана Атанасова по повод

Вера Духовност

Зошто Јуда го предаде Исус?

Донесуваме неколку теории Јуда. Јуда Искариот е еден од најфасцинантните ликови вo Новиот Завет. За нас е тешко да разбереме зошто некој толку близок до Исус всушност стана негов предавник

Вести Свет

Во Египет терористите убија коптски доборчинител

Коптскиот верник Набил Хабаши Хадим (62) кој беше киднапиран од терористи на т.н. Исламска држава е убиен во Северен Синај – Египет, објави во понеделникот 19 април Ватикан њуз.

Ватикан Вести

Објавена темата за првиот Светски ден на возрасните

„Јас сум со вас“ (сп. Матеј 28,20) е темата за првиот Светски ден на возрасни, кој ќе се слави во недела на 25 јули. Ова е објавено во соопштението од

Ватикан Вести

Папата Фрањо ќе ракоположи девет свештеници за Римската бискупија

Папата Фрањо во недела, на 25 април 2021 година, во базиликата Свети Петар ќе ракоположи девет ѓакони за свештеници. Сите деветмина во моментов се на духовни вежби за нивното свештеничко

Вести Свет

Трапистите даруваа два века стари дабови за обнова на Нотр Дам

Траписти од Солигни-ла-Трапа во Франција подарија два века стари дабови од своите шуми за обнова на париската катедрала Нотр Дам која настрада во пожар пред две години, објави Катпрес.

Вести Македонија

Света Литургија за покојната с. Татјана Атанасова

Во среда 21 април 2021 година со почеток во 10.00 часот во катедралната црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје по повод шест месеци од упокојувањето на сестра Татјана Атанасова, ќе

Колумни

Како Црквата гледа на дарувањето органи?

Како Црквата гледа на дарувањето органи? Дали е можно да се продаде орган на жива или мртва личност и ако може, тогаш во кој случај?

Ватикан Вести

Папата изрази загриженост за зголемувањето на тензиите во Украина

Обраќајќи им се на верниците по молитвата Царице небесна во недела 18 април 2021 година, папата Фрањо повика на смирување на тензиите во Украина, каде во последните месеци имаше зачестени