Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Крстен пат во Ватикан: Детски поглед на страдањата на светот

На Велики Петок, 2 април 2020 година на плоштадот Свети Петар во Ватикан папата Фрањо ја предводеше побожноста Крстен Пат.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов го предводеше обредот Мака Господова во Скопската катедрала

На Велики Петок, 2 април 2021 година во Скопската катедрала „Пресвето Срце Исусово“ Н.В.П. д-р Киро Стојанов го предводеше обредот Мака Господова. Со бискупот Стојанов сослужуваа катедралниот парох дон Паво

Вести Македонија

Најава: Бискупот Стојанов ќе служи Воскресна света Литургија во скопската катедрала

Во сабота 3 април 2021 година со почеток во 19,00 часот, бискупот Стојанов ќе служи Воскресна света Литургија во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје.

Ватикан Вести

Папата: Навестувањето на Евангелието секогаш е поврзано со прифаќањето на крстот

Во проповедта на светата Литургија со посвета на миро која ја славеше во ватиканската базилика, Папата истакна дека часот на навестувањето на радоста и часот на прогонот „одат заедно“; за

Вести Македонија

Вечера Господова во Скопската катедрала

На Велики Четврток, 1 април 2021 година во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје, монс. д-р Киро Стојанов, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх ја предводеше свечената Литургија на

Вести Македонија

Струмица: Обожавање на светата Причест, молитва и пост на леб и вода

Парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ – Струмица се придружува на молитвената иницијатива на Радио Марија „Твојот народ на пат“, која меѓу другото повикува на пост и молитва секој прв

Вести Македонија

Во Скопската катедрала бискупот Стојанов ја предводеше Светата  Миса со посвета на миро

На Велики Четврток, 1 април 2021 година, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. д-р Киро Стојанов во заедништво со свештеници од Скопската бискупија, во катедралата „Пресвето Срце Исусово“

Вести Свет

Фрањевската Кустодија на Светата Земја ги моли верниците за поддршка на Велики Петок

Фрањевската Кустодија на Светата Земја ги моли не верниците за молитва и за финансиска поддршка после тешките години предизвикани од пандемијата.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Крстот Христов е светилник на надежта

Катехезата на Велика Среда, 31 март 2021 година, папата Фрањо ја посвети на Велигденското тродневие. Тој спомена многу денешни „распнати“, жртви на пандемијата, народи уништени од војни, деца кои умираат

Ватикан Вести

Ватиканските медиуми започнува со емитување на знаковен јазик

На Велигден, ќе започне проектот на ватиканската Дикастерија за комуникации насловен „Никој не е заборавен“, во кој содржините на знаковниот јазик ќе се емитуваат на Youtube каналот на Ватикан њуз,