Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Царице небесна: Не пости христијанство „на далечина“

Да се биде христијанин не е учење или морален идеал, туку жива врска со Христос и браќата. На неделната молитва Царице небесна во недела 18 април 201 година, папата Фрањо

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со комесарот за бегалци на ООН Гранди

Папата Фрањо на 16 април 2021 година во Ватикан го прими во приватна аудиенција Високиот комесаријат на ОН за бегалци Филипо Гранди.

Ватикан Вести

Светиот Престол: Христијаните и муслиманите нека бидат сведоци на надежта

Папскиот совет за меѓурелигиски дијалог по повод месецот за пост на мулсиманите ги изрази своите желби овој „месец да биде богат со божествени благослови и духовен раст“.

Ватикан Вести

Папата: Само обединети можеме да ја надминеме пандемијата и последиците

„Можно е да се надмине пандемијата, можно е да се надминат нејзините последици. Но, ќе успееме само ако сме обединети. „Ова го истакна Папата во видео порака по повод 58.

Ватикан Вести

Fratelli tutti: Конференција „Братство, мултилатерализам и мир“

На интернет конференцијата во четврток 15 април Папскиот државен секретар кардиналот Пиетро Паролин порача дека меѓународната заедница има должност вакцините и лекувањето од Ковид-19 да го направи достапно на пошироките

Вера Духовност

Слово на животот, април 2021 година

„Јас сум добриот Пастир. Добриот пастир си ја полага својата душа за овците.“ (Иван 10, 11)

Ватикан Вести

Видео порака на Папата: Популизмот е насочен против народот

Папата Фрањо на 15 април 2021 година испрати видео порака до учесниците на интернет-конференцијата во Лондон на тема „Политика вкоренета во народот“, залагајќи се повторно за политика што ќе служи

Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше света Литургија за покојниот монс. Јоаким Хербут

На 15 април 2021 година во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов служеше света Литургија за покојниот монс. Јоаким Хербут,

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Црквата е дом и училиште за молитва

Црквата е дом и училиште за молитва – рече папата Фрањо во својата катехеза на Генералната аудиенција во среда 15 април 2021 година, истакнувајќи ја важноста на молитвата.

Вести Свет

Тројца кардинали ќе ги предводат меѓународните ходочастија во Фатима

Големите меѓународни ходочастија во португалското светилиште Мајка Божја Фатимска ќе ги предводат во мај, август и октомври кардиналите Хозе Толентино де Мендонка, Жан-Клод Холерих и Серхио да Роча.