Tag "новинари"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до новинарите: Црквата не е парламент или корпорација

Примајќи ги во аудиенција новинарите акредитирани во прес-центарот на Ватикан, Папата на двајца од нив им додели високи награди и им се заблагодари на новинарите за „нивната потрага по вистината,

Ватикан Вести

Папата до медиумите и новинарите: „Слушајте!“

„Слушајте“ е насловот на темата што ја избра папата Фрањо за 56. Светски ден на комуникациите, кој ќе се одбележи во 2022 година, соопшти Ватиканскиот прес -центар.

Ватикан Вести

Папата ги повика бразилските новинари да градат мостови

Папата Фрањо минатиот викенд испрати порака до виртуелниот собир на медиумски работници во Бразил, во кој ги повика да ја зајакнат надежта, солидарноста и дијалогот во земјата.

Ватикан Вести

Папа до новинарите: Промовирајте дијалог и искрена комуникација

Папата Фрањо во понеделник 1 февруари 2021 година прими делегација на Catholic News Service (Католичката новинска служба) на Американската бискупска конференција, а по повод повод стогодишнината од нејзиното основање.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Медиумите нека бидат сејачи на надеж

Како сејачи на надеж за подобра иднина за време на оваа пандемија, христијанскиот новинари и сите средства за социјална комуникација треба да спречат луѓето да се разболат од осаменост и

Ватикан Вести

Папата молеше за новинарите

“Да молиме денес за мажите и жените кои работат во средствата за информирање. Во оваа време на пандемија ризикуваат многу, а освен тоа имаат и многу повеќе работа од вообичаеното.

Ватикан Вести

Папата: Со Земјата треба да постапуваме нежно

Трепезата треба да ја направиме место за средба и братство, а не само простор за разминување, расипништво и инает – поттикна папата Фрањо во пораката до учесниците на симпозиумот кој

Ватикан Вести

Папата со новинарите во авионот на враќање од Талин

На враќање од Апостолското патување во балтичките земји – Литванија, Летонија и Естонија, папата Фрањо за време на летот од Талин до Рим, разговаше со новинарите и притоа се осврна

Вести Свет

Фестивал за новинари од Медитеранот: Тероризам, дијалог, мир

„Лажни вести, новинарство и војна – потешкотии во пронаоѓањето на вистината“ е насловот на првата работилница со која во Отранто во италијанската покраина Апулија на 10 септември 2018 година започна 

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Екуменизмот и прозелитизмот не одат заедно

Определбата за мир е задолжителна работа – истакна папата Фрањо за време на конференцијата за новинари одржана во авионот на враќање од Женева.