Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Во Радово се одржа духовна обнова за свештениците од Струмичко – скопската епархија

Во вторник 30 ноември 2021 година во просториите на парохијата „Свети пророк Илија“ во Радово се одржа духовна вежба за свештениците од Струмичко – скопската епархија, на која присуствуваше и

Вести Македонија

Радио Марија започнува преноси на свети Литургии од Нова Маала

Радио Марија во соработка со парохија „Успение на Пресвета Богородица“ Нова Маала од 30 ноември па сѐ до крајот на месец декември 2021 година ќе врши директни преноси од светите

Вести Македонија

Благодарствена света Литургија во Петралинци

На 28 ноември 2021 година во парохиската црква Свети Кирил и Методиј во Петралинци во склоп на Синодалниот όд отец Ѓорге Појразов служеше „Благодарствена света Литургија“. Пред почетокот на светата

Ватикан Вести

Папата чувствува болка поради ситуацијата во која се наоѓаат многу мигранти

Осврнувајќи се на Генералната аудиенција на 28 ноември за ситуацијата со мигрантите и здруженијата кои соработуваат со нив, Папата, во своето обраќање по молитвата Ангел Господов, своите мисли ги насочи

Ватикан Вести

Ангел Господов: Молитвата ја одржува светилка на срцето запалена

На првата Недела од Адвент Папата во своето обраќање пред молитвата Ангел Господов на 28 ноември 2021 година истакна дека тајната „да се биде буден“, на која Исус повикува во

Ватикан Вести

Папата оди на „поклонение на изворите“ во Кипар и Грција

Папата Фрањо упати видео порака до народот на Кипар и Грција, кои ќе бидат опфатени со апостолската посета следната недела, од 2 до 6 декември.

Вести Македонија

Обука за дејствување на хуманитарните организации во услови на вонредни ситуации

Од 24 до 26 ноември 2021 година во Пасторалниот центар Охрид се одржа обука за дејствување на хуманитарните организации во услови на вонредни ситуации со посебен акцент на пандемијата со

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими албанскиот премиер Еди Рама

Светиот Отец го прими албанскиот премиер Еди Рама во аудиенција на 27 ноември.

Вера Духовност

Почнува Божиќниот пост

Божиќните пости започнуваат на 28 ноември, време кога христијаните вложуваат посебни напори да се подготват за светлиот празник Божиќ. Се нарекува и Филипов пост, бидејќи почнува по 27 ноември –

Ватикан Вести

Надбискупот Алдо Кавали е именуван за апостолски визитатор на Меѓугорје

Папата Фрањо го именува актуелниот нунциј во Холандија, 75. годишниот надбискуп Алдо Кавали, за апостолски визитатор со посебна улога на парохијата Меѓугорје.