Archive

Врати се на почетна
Вера Проповеди

Исус е во Гадаринскиот крај

Размислување според Евангелието по Лука 8,26-39, наменето за Дваесет и трета недела по Педесетница

Ватикан Вести

Папата Фрањо посебно го доверува посланието на молитвата на лицата со посебни потреби

Светскиот ден на лицата со посебни потреби се одбележува на 3 декември, а пораката на Папата по повод тој ден е претставена во Канцеларијата за печат на Светиот Престол на

Ватикан Вести

Потребна е храброст за промена по пандемијата

Папата Фрањо преку видео порака се обрати до учесниците на Фестивалот на социјалната наука на Црквата кој се одржува во Верона од 25 до 28 ноември, и изрази благодарност за

Ватикан Вести

Папата го прими во аудиенција францускиот претседател Макрон

Светиот Отец папата Фрањо на 26 ноември во Апостолската палата го прими францускиот претседател Емануел Макрон.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Свети Јосиф, скриен чувар на Црквата

На Генералната аудиенција во среда, папата Фрањо продолжи со размислувањето за ликот на свршеникот на Марија и му посвети молитва; тој е оној кој ја штити Црквата, пример за оние

Ватикан Вести

Сочувство на Папата за автобуската несреќа во која загинаа туристи од Македонија

На 24 ноември 2021 година Светиот Отец упати телеграма со сочувство до претседателот на Македонија г-дин Стево Пендаровски по повод автобуската несреќа во која загинаа 46 патници, а повеќе лица

Ватикан Вести

Папата: Вистинскиот хуманизам значи вреднување на човекот и неговото достоинство

„Во услови на пандемија, не ни требаат само економски програми или нови рецепти против вирусот, туку и нова човечка перспектива заснована на Божјата објава“, истакна Светиот Отец на членовите на

Ватикан Вести

Папата изрази блискост по трагедијата во Милвоки

Пет лица загинаа, а многумина се повредени, меѓу кои и деца и еден свештеник, во американскиот град Ваукеша, недалеку од Милвоки, каде на 22 ноември возач удри во божиќна поворка.

Ватикан Вести

Ранливоста главна тема на Генералното собрание на Меѓународната унија на монахињи поглаварки 2022 година

„Тоа ќе биде прилика меѓусебно да ги споделиме своите слабости и да ја обновиме силата на заедништвото кое секогаш е одраз на Божјата љубов“, рече претседателката на Меѓународната унија на

Ватикан Вести

Папата Фрањо го отвори 75 заседание на Италијанската епископска конференција

Во понеделник попладне, откако го напушти Домот Света Марта, папата Фрањо се упати во хотелот Ергифе Палас во Рим каде во 16.00 часот, на строго приватен состанока со италијанските бискупи,