Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Распоред за Тродневницата и Светувањето на Марија од Назарет

Од 30 септември до 3 октомври 2021 година во Радово ќе се моли тродневница и светување на Марија од Назарет. Централна тема на Тродневницата гласи: „Марија од Назарет една од

Ватикан Вести

Папата го истакна правото на чиста животна средина и должноста кон идните генерации

Во обраќањето на настанот на високо ниво на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) за животната средина и човековите права, римскиот бискуп рече дека покрај заштитата на правото на

Вести Македонија

Директорот на Радио Марија го прими во посета г-дин Харолд Фугер

Директорот на Радио Марија о. Гоце Костов на 29 септември 2021 година во просториите на радиото во Струмица го прими во посета аташе, претставник на Федералното Министерство за социјални работи,

Ватикан Вести

Папата до медиумите и новинарите: „Слушајте!“

„Слушајте“ е насловот на темата што ја избра папата Фрањо за 56. Светски ден на комуникациите, кој ќе се одбележи во 2022 година, соопшти Ватиканскиот прес -центар.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Божјата благодат да се комбинира со дела на милосрдие

Папата продолжи со катехезата за Посланието на свети Павле до Галатјаните, при што на Генералната аудиенција 29 септември објасни што значи да сме „оправдани преку верата во Христа“.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин порака на Генералното собрание на ООН: Мирот се темели на братството

Папскиот државен секретар кардиналот Пиетро Паролин упати видео порака на Генералното собрание на Обединетите нации и во неа допира разни теми – од пандемијата до нуклеарното разоружување.

Ватикан Вести

Монс. Галагер: Сиромашните мора да имаат пристап до енергија

Секретарот за односи со државите одржа говор во склоп на Дијалогот на Обединетите нации на високо ниво за енергија, каде повика на разумни цени за енергетските услуги и етичка работна

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Соборот, светлина за да се донесе братството на светот

Папата Фрањо е автор на предговорот на книгата „Братство, знак на времето. Социјалното учење на папата Фрањо“ од кардинал Мајкл Черни и отец Кристијан Бароне, која ќе биде објавено во

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Не смееме да бидеме глуви на плачот на Земјата и плачот на сиромашните

Папата Фрањо во аудиенција ги прими учесниците на пленарното заседание на Папската академија за живот. Го истакна прашањето за бесплатна и достапна здравствена грижа и борбата против Ковид-19.

Ватикан Вести

Папата ќе учествува на Молитвенaта средба за мир во Римскиот Колосеум

Директорот на Ватиканскиот прес центар, Матео Бруни, потврди дека Светиот Отец ќе учествува на свеченото затворање на Молитвената средба за мир, организирана од Заедницата Свети Егидиј, во четврток, 7 октомври