Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Грижата за заедничкиот дом покрај пандемијата е најитната задача на човештвото

Семејството и човечкиот живот, грижата за заедничкиот дом и залагањето за мир се некои од централните теми кои Папскиот државен секретар Пиетро Паролин ги истакна во своето обраќање до учесниците

Вести Македонија

Сарај: Средба на млади од струмичкиот крај

Во просториите на парохиската куќа во парохијата Свети Димитриј и Падре Пио во Сарај, во четврток 23 септември се одржа Средба на млади, на тема: „Потребна ни е обнова и

Вести Македонија

Бискупот Стојанов со сретна со Харолд Фугер претставник на Федералното Министерство за социјални работи и здравство на Австрија

На 23 септември 2021 година Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх, а воедно и претседател на Македонски Каритас, оствари средба со г-дин Харолд Фугер,

Ватикан Вести

Светиот Престол го осуди расизмот и нетолеранцијата: потребна е култура на средба

Доста е со расизмот кон мигрантите и бегалците, потребна ни е култура на средба – рече надбискупот Галагер, ватикански секретар за односи со државите, зборувајќи во Обединетите нации по повод

Ватикан Вести

Папата по повод Собранието на CCEE: Да и помогнеме на денешна Европа, исцрпена од замор

Годишното генерално собрание на Советот на европски бискупски конференции (CCEE), кое оваа година слави 50 години, започна со света Литургија предводена од папата Фрањо во базиликата Свети Петар.

Ватикан Вести

Синодата во фокусот на онлајн состанокот на папата Фрањо и Кардиналскиот совет

Синодата на епископите беше темата на онлајн состанокот на Кардиналскиот совет и папата Фрањо кој се одржа во вторникот на 21 септември во попладневните часови, соопшти Канцеларијата за печат на

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Патувањето во Унгарија и Словачка беше ходочастие на молитва, корените и надежта

Патувањето на Папата во Унгарија и Словачка заврши пред само една недела. Светиот Отец на денешната Генерална аудиенција зборуваше за посетата дека е поклонение на молитва, поколонение на корените, поклонение

Вера Сведоштва

Дали Јоаким и Ана биле совршен пар?

Дали постојат совршени парови? Не знам. Но, знам дека има венчани светци и на нив без сомнение припаѓаат Ана и Јоаким, родителите на Дева Марија. Од каде се? Која е

Ватикан Вести

Папата: Слободата и разликите се застрашувачки, блискоста со Божјиот народ ќе нѐ спаси

Стравот да се биде слободен, опасностите од апстрактното во споредба со конкретниот живот, стилот на близина со Божјиот народ. Ова се некои од темите опфатени во разговорот на папата Фрањо

Ватикан Вести

Папата: Во Крстот, Божјата милост го опфаќа секој аспект на човештвото

Во писмо до поглаварот на отците Пасионисти, папата Фрањо изразува надеж дека Меѓународниот теолошки конгрес „ќе придонесе за обновено на разбирањето на современите предизвици во светлината на Мудроста на крстот“.