Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата го довери на Богородица патувањето во Монголија

Како што е обичај од почетокот на неговиот понтификат, папата Фрањо пред да замине на 43. Апостолско патување во странство појде на молитва пред иконата на Богородица Salus Populi Romani

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Вториот дел од енцикликата Laudato si’ ќе биде објавена на 4 октомври

На крајот од Генералната аудиенција во среда, 30 август, Папата потсети на Светскиот ден на молитва за грижа за созданието, кое се слави на 1 септември. „Неопходно е да се

Ватикан Вести

Страдањата на Украина и патувањето во Монголија

Папата повторно потсети на страдањата на Украина и повика на молитва за неговото Апостолско патување во Монголија

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Катери Текаквита, извонреден живот во малите нешта

Навестување на Евангелието во едноставноста на животот целосно посветен на молитвата и служењето на најслабите е сведоштвото на првата домородна жена од Северна Америка прогласена за светица. За неа на

Ватикан Вести

Матео Бруни: Папата не ја велича империјалистичката логика

Директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол ги појасни зборовите кои папата Фрањо, кои спонтано ги изговори на 25 август во видео-врска со учесниците на Денот на руската младина

Ватикан Вести

Папата до француските претприемачи: Луѓето се вредноста на работата, а не машините

Во пораката што папата Фрањо ја испрати во понеделник 28 августи 2023 година до лидерите на француските компании, собрани во Париз, а која ја прочита бискупот од Нантер, монсињор Матие

Ватикан Вести

Папата повикува на борба против зависностите кај младите

Папата Фрањо упати порака до учесниците на 60. Меѓународен конгрес на форензичари токсиколози кој се одржува од 27 до 31 август 2023 година во Рим.

Вести Македонија

Протојереј ставрофор отец Георге Трајков прослави 50 години свештенство

За време на архиерејската света божествена Литургија на празникот Успение на Пресвета Богородица, 28 август 2023 година, која ја служеше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, а во заедништво со свештеници

Вести Македонија

Прославен патрoниот празник на Струмичката катедрала

На 28 август 2023 година, на патрониот празник Успение на Пресвета Богородица на Струмичката катедрала, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов служеше Архиерејска света божествена Литургија во заедништво со свештеници од

Ватикан Вести

Папата до Ученичките на Евхаристискиот Исус: Промовирајте патишта на вклучување

Во салата на Павле VI. Папата се сретна со учесниците на ходочастието од монашката заедница Ученички на Евхаристискиот Исус, по повод стогодишнината од нивното основање, и ги истакна карактеристиките на