Archive

Врати се на почетна
Вести

Папата го поздрави патријархот Вартоломеј I: Заедно за мир во Украина

Во поздравите по Генералната аудиенција во среда, 30 ноември 2022 година, по повод празникот Свети Андреј, папата Фрањо го спомена заштитникот на црквата во Цариград и братот на апостол Петар.

Ватикан Вести

Состанок на организаторите на континенталните собранија на Епископската синода

Претставниците на континентите, заедно со Генералниот секретаријат на Епископската синода, разговараа за подготовката на втората етапа од синодалниот процес 2021-2024 година, презентирајќи ги своите извештаи на папата Фрањо.

Ватикан Вести

Папата го спомна „мудриот и нежен пастир“, кардиналот Баавобро

Во телеграма со сочувство, папата Фрањо моли за душата на починатиот кардинал од Гана Ричард Куи Баавобро

Ватикан Вести

Папата: Поларизацијата не е католичка, дијалогот е единствениот начин

Папата Фрањо даде ексклузивно интервју за Исусовското списание „Америка магазин“, објавено во понеделник, 28 ноември 2022 година, во кое одговара на повеќе прашања, меѓу кои и теми кои се однесуваат

Вести Свет

Португалија: Досега се регистрани 200.000 млади за Светскиот ден на млади во Лисабон.

Околу еден месец по почетокот на регистрацијата, околу 200.000 млади луѓе веќе се пријавени за учество на Светскиот ден на младите 2023 година во Лисабон.

Вести

Папата во пораката до Форумот Католичка акција: Слушајте внимателно со отворени срца

Папата Фрањо испрати порака до Меѓународниот форум Католичка акција, кој се состана во текот на викендот и ги избра новите лидери на Форумот. Синодалниот дух треба да се вкорени во

Ватикан Вести

Папата до младите: Сонувајте за мир!

Папата Фрањо во салата Павле VI. се сретна со неколку илјади ученици и наставници кои учествуваат на средба посветена на образованието за мир и грижа, организирана од Националната мрежа Школа

Ватикан Вести

Ангел Господов: Да се разбудиме од сонот, Господ е присутен во секојдневните работи

Во пладневното обраќање пред молитвата Ангел Господов во првата недела на Адвент, Папата се осврна на Евангелието од неделната литургија, кое нè воведува во адвентското време: „ќе дојде вашиот Господ“

Ватикан Вести

Насилство врз жените: Проширена реалност и се користи како воено оружје

Папата во својот пладневен говор ги поздрави учесниците на маршот против силувањето на жените во конфликти, организиран од Амбасадата на Велика Британија при Светиот Престол, кој заврши токму на плоштадот

Ватикан Вести

Судири во Светата земја. Папата: Насилството ја убива иднината

По молитвата Ангел Господов, Папата ја изрази својата загриженост за насилните судири во Палестина и Израел, каде во средата беа извршени два атентати и посака израелските и палестинските власти повеќе