Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше панахида за жртвите од Гладомор

Во недела 27 ноември 2022 година во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов во присуство на отец Марјан Ристов и

Ватикан Вести

Папата: Живееме во тмурно сценарио кое бара санација

Папата Фрањо испрати порака по повод Фестивалот за социјална наука на Црквата, кој се одржува во Верона, кој поттикнува промовирање на културата на средба и доверба, бидејќи тоа е излезот

Ватикан Вести

Папата Фрањо именува две жени на водечки позиции во Ватикан

Папата ја именува Рафаела Џулијани за секретар на Папската комисија за света археологија и Антонела Скијароне Алибранди за потсекретар на Дикастеријата за култура и образование.

Ватикан Вести

Папата во писмо до украинскиот народ: Вашата болка е моја болка

Девет месеци од почетокот на руската агресија врз Киев, папата Фрањо испрати писмо во кое го изразува своето страдање и близина со населението кое го нарекува „благородно и маченичко“. Светиот

Ватикан Вести

Папата до Меѓународната теолошка комисија: Традицијата не е „заостанатост“

Примајќи ги во аудиенција членовите на Меѓународната теолошка комисија, која Павле VI. ја воспостави во 1969 година, папата Фрањо зборуваше за креативната верност на традицијата и ги охрабри присутните да

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер: Мирот не е само отсуство на конфликт

Секретарот на Светиот Престол за односи со држави и меѓународни организации, монс. Пол Ричард Галагер нагласи дека единствениот начин да се постигне траен мир е „да се бара дијалог по

Вести Македонија

Апостолскиот нунциј во Македонија се сретна со Дебарско – кичевскиот митрополит Тимотеј

За време на посетата на Охрид, во четврток 24 ноември 2022 година, Апостолскиот нунциј во Македонија Н.Е. монс. Лучијано Суријани, придружуван од Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс.

Ватикан Вести

Близина на Папата со жителите на островот Јава

На крајот од Генералната аудиенција во среда, 23 ноември 2022 година, папата Фрањо своите мисли и молитви ги упати до жителите на островот Јава и го спомна Светскиот ден на

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Утехата е голем дар за духовниот живот

На деветтата катехеза посветена на расудувањето, кои Папата ги одржува за време на Генералната аудиенција во среда истакна дека утехата, „светлината на душата“, овозможува близина со Бога, дава мир и

Вести Македонија

Апостолскиот нунциј во Македонија монс. Лучијано Суријани оствари повеќе протоколарни средби

Во среда 23 ноември 2022 година, за време на посетата во Македонија Апостолскиот нунциј во Македонија Н.Е. монс. Лучијано Суријани, придружуван од Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс.